Pred oslavami výročia novembrovej revolúcie a návštevou ukrajinského prezidenta sa občiansky sektor prihlásil k revolúcii na majdane.
BRATISLAVA. Dvadsať slovenských mimovládnych organizácii a aktivistov sa pred 25. výročím 17. novembra prihlásilo k revolúcii na ukrajinskom majdane a vyzvalo na čo najrozsiahlejšiu spoločnú pomoc nášmu najväčšiemu susedovi.
„Je správne pripomenúť, že Nežná revolúcia i ukrajinský majdan boli prejavmi vôle slobodných ľudí žiť dôstojne v slobodnej a demokratickej krajine,“ píše sa vo vyhlásení mimovládných organizácií ako napríklad Inštitút pre verejné otázky, Nadácia otvorenej spoločnosti či Pontis.
Mimovládky ocenili „obrovskú statočnosť, odvahu a vôľu zmeniť pomery vo vlastnej krajine“ o to viac, že na rozdiel od československého príbehu sa majdan neobišiel bez tragických udalostí a ozbrojeného konfliktu.
Koordinovaná pomoc
Slovenskí predstavitelia občianskeho sektora chcú teraz pracovať na spoločnom programe pomoci Ukrajine v jej proeurópskom a prodemokratickom smerovaní.
Mala by sa týkať najmä reforiem, boja s korupciou či expertnej pomoci, ktorú potrebujú Ukrajinci najviac aj podľa bývalej slovenskej premiérky Ivety Radičovej, ktorá viedla jednu z pozorovateľských misií počas októbrových parlamentných volieb na Ukrajine.
„Chceme vytvoriť akési spoločné menu pomoci, z ktorého by si Ukrajinci mohli vybrať, keďže doteraz tu nič podobné nebolo,“ rozpráva Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
„Dohromady dokážeme ponúknuť efektívnejší a transparentnejší výber pomoci,“ dodáva. Donorov chcú zháňať doma aj v zahraničí.
Porošenko na Slovensku
O širšej pomoci Ukrajine sa debatovalo už dlhšie. Zverejnenie iniciatívy nakoniec urýchlila návšteva ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, ktorý zavíta prvý raz na Slovensko tento víkend.
„Je tu veľký priestor ponúknuť viac pomoci. Doteraz na Slovensku poriadne nezaznelo, že je aj v našom záujme, aby Ukrajina vo svojich ťažkých skúškach obstála,“ hovorí Milan Nič zo slovenského think-tanku Central European Policy Institute.
O tom, v akých oblastiach vedia pomôcť, chcú podľa Vladimíra Čabáka z Nadácie otvorenej spoločnosti informovať aj delegáciu ukrajinského prezidenta ešte počas jeho návštevy v Bratislave.
Vyhlásenie slovenských mimovládok

Beata
Balogová
