BRATISLAVA. Pôjde vo vašom meste či obci viac peňazí na futbalový klub alebo na domov dôchodcov? Akú budete platiť daň za psa, vyrastie u vás spaľovňa, postaví sa škôlka skôr, ako sa opravia chodníky a koľko bude v meste hracích automatov?
To je len zlomok otázok, o ktorých budú po dnešných komunálnych voľbách rozhodovať noví primátori, starostovia a miestni poslanci.
V rozpočtoch budú mať na to aj zaujímavé peniaze, rozpočet 89-tisícového Prešova dosiahol v tomto roku 58 miliónov eur, čo sa podľa Aliancie Fair-play približuje k výdavkom štátu na vianočné príspevky pre dôchodcov. Košice zas hospodária so 178 miliónmi eur, čo je až o 30 miliónov viac, ako štát vynaloží na súdnictvo.
„Komunálne voľby sú o problémoch nášho každodenného života, preto sú v niektorých ohľadoch dôležitejšie ako voľby do veľkého parlamentu,“ hovorí odborník na samosprávu a právnik Jaroslav Pilát. Až schopnosti primátorov a poslancov podľa neho ukážu, „čo konkrétne dokážu ponúknuť občanom“.
Štát chce všetko, a neplatí
Viacerí predstavitelia miest však upozorňujú, že kompetencií majú až priveľa a vláda na ne čoraz častejšie presúva aj právomoci, na ktorých riešenie nemajú peniaze ani ľudí. „Samosprávy dnes majú približne 4,5 tisíca kompetencií. Je otázne, či sú všetky potrebné,“ vraví hovorca bratislavského magistrátu Stanislav Ščepán.