BRATISLAVA. Aké hnutie bolo na čele zmien v novembri 1989 a kto boli lídri revolučných udalostí nám tak trochu vyprcháva z historickej pamäte.
Na základe prieskumu z októbra a porovnania prieskumu spred piatich rokov to konštatovala sociologička Zora Bútorová.
Prieskum sa uskutočnil na začiatku októbra na reprezentatívnej vzorke vyše 1 000 respondentov a uskutočnil sa v Česku aj na Slovensku. U nás zbierala údaje agentúra Focus.
Prieskum uskutočnil Inštitút pre verejné otázky a Sociologický ústav Akadémie vied Českej republiky.
Smer omilostil november 89 u ľavičiarovČítajte
Havel je pojítkom
To, že na čele zmien v novembri 1989 v Českej republike stálo Občanské fórum vedelo 57 percent oslovených obyvateľov Česka.
Verejnosť proti násiliu si na Slovensku ako lídra zmien pamätá v tohtoročnom prieskume 52 percent oslovených, čo je v porovnaní s prieskumom spred piatich rokov o tri percentá menej.
V prípade lídrov mohli respondenti uviesť tri mená vedúcich osobností.
V Českej republike si až 85 percent oslovených spája s revolúciou Václava Havla. Za ním nasledujú Václav Klaus (26 %), Jiří Dienstbier (16 %) a Alexander Dubček (10 %).
Ako konštatovala česká sociologička Paulína Tabery, Václav Havel je takým "pojítkom" medzi federáciou. Ako vedúcu osobnosť novembra 1989 ho označilo 24 percent Slovákov.
VPN si pletú s HZDS
Na Slovensku si najviac ľudí spomenulo na Milana Kňažka ( 60 %) a Jána Budaja (37 %).
Milan Kňažko je jediný zo slovenských lídrov revolúcie, ktorý v porovnaní s prieskumom spred piatich rokov získal viac percent. V roku 2009 si na neho spomenulo 52 percent oslovených. "Jednoznačne to možno pripísať jeho kandidovaniu za prezidenta," dodala Bútorová.
Pri väčšine osobností klesla ich viditeľnosť a menej sú už vnímaní ako ľudia, ktorí boli dôležití v novembri ´89, zdôraznila ďalej sociologička. Týka sa to Jána Budaja, ktorý teraz pôsobí skôr v lokálnej politike (pokles z 42 % na 37 %), Fedora Gála, kde zaznamenali pokles z 12 percent na šesť percent ale aj Jána Langoša, ktorý z piatich percent klesol na necelé jedno percento.
"Tam sa už dá hovoriť, že sa vytráca z povedomia slovenskej verejnosti," konštatovala sociologička.
"Z odpovedí na otvorené otázky bolo vidieť, že na Slovensku je časť ľudí, ktorým sa udalosti novembra 1989 pletú a namiesto VPN uvádzali ako lídra revolúcie HZDS," dodala.