BRATISLAVA. Víťazom volieb primátorov a starostov sú nezávislí kandidáti. Zvíťaziť sa im podarilo v 1104 mestách a obciach, čo je takmer 38 percent.
Nezávislí boli najúspešnejší aj pred štyrmi rokmi, teraz si pozíciu ešte upevnili, keď ich počet narástol o 125.
Keďže však nezávislí nepredstavujú jednoliatu politickú silu, najväčší vplyv na úrovni starostov si v krajine udrží Smer.
Koľko nových primátorov a starostov je priamo jeho členom, sa zo zverejnených výsledkov určiť nedá.
Politici často kandidovali za koalície, pri ktorých zostáva stranícka príslušnosť nejasná. Presné počty zrejme dodatočne oznámia strany.
Pravica stratila
Už v tejto chvíli je však jasné, že samostatne sa Smeru podarilo získať 847 starostov a primátorov, čo je až o 248 viac ako pred štyrmi rokmi.
Celkovo Smer spolu s ďalšími stranami podporoval 1109 primátorov a starostov. Až 184 z nich však nominovala aj niektorá z hlavných opozičných strán (KDH, SDKÚ, Most-Híd, SaS, OĽaNO, Sieť, SMK, Nova).
Po odpočítaní takýchto divokých koalícií sa zisk Smeru ustáli na 926 primátoroch a starostoch. Smer celkovo ovládne približne 32 percent slovenských radníc.
Úspechy ôsmich hlavných opozičných strán sú naproti tomu výrazne nižšie. V rôznych kombináciách, no bez koalícií so Smerom, sa im podarilo získať 578 primátorov a starostov, čo predstavuje necelých 20 percent radníc.
V roku 2010 sa len štyrom vtedajším parlamentným stranám SDKÚ, KDH, Most-Híd a SaS podarilo získať až 647 šéfov radníc.
Dvanásť obcí bez starostu
Slovenské samosprávy budú mať iba 119 starostov, ktorých do volieb nasadili iné strany, a zároveň ich nepodporil Smer, ani žiadna z ôsmich väčších stredopravých strán.
V 12 obciach starosta zvolený nebol a voľby sa budú musieť opakovať. Ide o obce, kde nekandidoval nikto, alebo dvaja kandidáti získali rovnaký počet hlasov.
Poslancov má pravica viac ako Smer
Podobne ako pri voľbách primátorov a starostov, aj pri poslancoch bude po týchto voľbách najviac nezávislých. Získať sa im podarilo rovných šesťtisíc kresiel, čo je takmer 29 percent.
Kým vo voľbách starostov sa Smeru podarilo stredopravé strany prevalcovať, v mestských, obecných a miestnych zastupiteľstvách budú mať navrch - ak porovnáme zisky Smeru so ziskami všetkých ôsmich väčších stredopravých strán KDH, SDKÚ, Most-Híd, SaS, OĽaNO, Sieť, SMK a Nova.
Smeru sa samostatne podarilo získať 5123 poslancov, čo je o 547 viac ako v roku 2010.
Ak k ich mandátom pripočítame aj poslancov, ktorých získali v rôznych koalíciách bez stredopravých strán, ich počet stúpne až na 5371, čo je štvrtina zo všetkých poslaneckých postov.
Ôsmim stredopravým stranám sa v rôznych kombináciách s výnimkou spojenectiev so Smerom podarilo dosiahnuť na 6795 mandátov, čo predstavuje takmer tretinu poslaneckých kresiel.
Pri stredopravých stranách napriek tomu o posilnení hovoriť nemožno, pred štyri rokmi sa len štyrom parlamentným stranám SDKÚ, KDH, Most-Híd a SaS podarilo získať porovnateľný počet poslancov, keď ich mali až 6510.
Smer a niektoré zo stredopravých strán vytvárali vo voľbách aj zmiešané koalície, uspieť sa podarilo 239 takýmto poslancom.
Kandidáti ostatných strán a ich koalícií, ktorých nepodporoval Smer ani žiadna z hlavných stredopravých strán, zasadnú do zastupiteľstiev v počte 2348.
Z nich samostatne bola najúspešnejšia SNS s 842 poslancami a podielom na úrovni 4,05 percenta.
Neobsadených aj po voľbách zostáva 33 z celkového počtu 20 786 poslaneckých miest.
Ďalšie grafy:

Beata
Balogová
