Bratislava 5. decembra (TASR) - Exriaditeľa SIS a bývalého poslanca za HZDS Ivana L. dnes ráno zatkla polícia. Podľa vyšetrovateľa Odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti bol Ivan L. objednávateľom vraždy Róberta Remiáša. Objednať si ju mal v marci 1996 u dnes už zosnulého mafiánskeho bossa Michala Sýkoru za minimálne dva milióny korún.
Vyšetrovateľ podľa ministra vnútra Vladimíra Palka požiada prokurátora o podanie podnetu na vzatie Ivana L. do vyšetrovacej väzby. Príslušný prokurátor ministra už informoval, že podnet na väzbu bude akceptovať a návrh predloží súdu. Bude na to mať 48 hodín. V nasledujúcich 72 hodinách bude môcť sudca o návrhu rozhodnúť. Bývalého šéfa SIS zadržali dnes o 10.00 h po výsluchu, na ktorý bol oficiálne predvolaný.
Podľa uznesenia vyšetrovateľa sa Ivan L. snažil "odstránením" Remiáša zabrániť zadokumentovaniu trestného činu zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Zároveň tým údajne chcel zastrašiť svedkov, napríklad bývalého pracovníka SIS Oskara Fegyveresa, ktorý svedčil v roku 1995 v prípade zavlečenia. Objednaním vraždy vraj tiež Ivan L. chcel prerušiť kontakty Fegyveresa s Remiášom. K vražde viedla Ivana L. údajne aj snaha Remiáša umlčať. V roku 1996 totiž Remiáš vypovedal o svojom nezákonnom sledovaní tajnou službou a informoval o tom i médiá kto.
Sýkora mal o vykonanie vraždy požiadať najmenej päť ďalších osôb vrátane Jozefa Roháča a Imricha Oláha. Vyšetrovateľ v tejto súvislosti Ivana L. obvinil aj z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a ohrozovania štátneho tajomstva.
Obvineniu I. Lexu podľa šéfa rezortu vnútra predchádzalo zadokumentovanie viacerých listinných dôkazov a množstva výpovedí. Či medzi nimi sú i výpovede údajného nitrianskeho bossa podsvetia Ľuboša F., prípadne Mikuláša Č., minister jednoznačne nepotvrdil, ani nevyvrátil. Na otázku o prípadnej zainteresovanosti Vladimíra Mečiara do prípadu Palko odpovedal, že "Mečiar bol v tom čase predsedom vlády, Ivan Lexa bol jeho pravou rukou". Z toho podľa ministra vyplýva politická zodpovednosť.
Róbert Remiáš robil spojku ukrývajúcemu sa bývalému pracovníkovi SIS Oskarovi Fegyveresovi, ktorý verejne priznal účasť tajnej služby na zavlečení syna prezidenta Michala Kováča do Rakúska v roku 1995. Auto Róberta Remiáša vybuchlo 29. apríla 1996 v Bratislave na križovatke ulíc Botanická, Karloveská a Devínska cesta. Z vraždy v roku 1999 polícia obvinila Jozefa Roháča a Imricha Oláha. Po oboch vyhlásila pátranie, ktoré je však do dnešného dňa neúspešné.
Trestné stíhanie v prípade samotného zavlečenia exprezidentovho syna, kde bol Ivan L. tiež obvinený, súdy zastavili na základe amnestií bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.
Vo vyšetrovacej väzbe bol Ivan L. v súvislosti s vyšetrovaním údajnej trestnej činnosti bývalého vedenia SIS už dva razy. Naposledy vyšiel z Ústavu na výkon väzby v Bratislave 16. augusta tohto roku. Strávil tam 28 dní po eskortovaní z Juhoafrickej republiky, kde ho zadržali 14. júla. Po prvý raz uvalil na Ivana L. väzbu Krajský súd v Bratislave 15. apríla 1999. Prepustili ho 19. júla toho istého roku, keď podľa súdu dôvody na väzbu pominuli.
HZDS dnes prostredníctvom svojho podpredsedu Jána Kovarčíka vyjadrilo razantný protest voči výrokom ministra Palka, ktoré zo zodpovednosti za túto kauzu obviňujú predsedu hnutia Vladimíra Mečiara a tým aj celé HZDS. Takéto konštrukcie ministra vnútra podľa Kovarčíka nemajú žiaden základ a sú jednoznačne len pokračovaním dlhodobej a dosiaľ ničím nepodloženej kriminalizácie politických oponentov. Tesne pred nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami ide o jasný pokus manipulácie s verejnou mienkou v neprospech najsilnejšej opozičnej strany, uviedol Kovarčík.
Matka Róberta Remiáša považuje Ivana L. za zodpovedného za vraždu jej syna, ktorú označila za politický zločin. Zodpovednosť za vraždu podľa Anny Remiášovej nesie aj vtedajší predseda vlády Vladimír Mečiar.
Zadržanie bývalého šéfa SIS je podľa exprezidenta Michala Kováča signálom, že na Slovensku nastáva priaznivá politická a spoločenská klíma. Tento krok exprezident chápe aj ako povzbudenie pre všetkých policajtov, prokurátorov a sudcov, ktorí vo veci konajú. Kováč poznamenal, že ak sa polícia odhodlala zadržať Ivana L., musí mať dostatočné dôkazy.
Takisto exminister vnútra Ladislav Pittner vyjadril potešenie z toho, že sa našli svedkovia ochotní vypovedať k vražde Róberta Remiáša. Každý občan SR môže byť podľa Pittnera rád tomu, že v prípade tejto "prvej politickej vraždy v novodobej histórii Slovenska" má polícia k dispozícii svedectvo, kto vykonávateľov vraždy naviedol na tento čin.