Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
Frešo po odchode Fedora: O budúcnosti SDKÚ rozhodnú voliči
BRATISLAVA. Nemajú podpredsedov, generálneho sekretára, šéfa finančného výboru a po strede ani poslanecký klub, v prieskumoch sa sotva šplhajú na tri percentá a tlačové oddelenie obsluhuje predsedov brat.
Rozvrat SDKÚ po fiasku septembrového kongresu a neúspechu v komunálnych voľbách pokračuje.
Kedysi najsilnejšiu pravicovú stranu v stredu opustil jej bývalý podpredseda Martin Fedor, odchod v tom istom čase oznámili aj ďalší ľudia – napríklad Fedorov asistent a bývalý poradca ministra financií Tomáš Meravý či bývalý košický krajský predseda Marek Vargovčák.
„Do strany som vstupoval, lebo bola nádejou pre Slovensko aj zárukou modernizačnej a zodpovednej politiky,“ lúčil sa Fedor. „Dnes ju nepovažujem za tú istú stranu.“
Ešte pred dvoma mesiacmi na kongrese sa chcel uchádzať o post predsedu, no keďže sa delegátom nepodarilo odvolať súčasného šéfa Pavla Freša, voľba sa nekonala.
Kliknutím zväčšíte
Rozmýšľajú aj ďalší
Odchody
2002 – z politiky aj strany odišiel Milan Kňažko,
december 2003 – stranu opustil bývalý generálny sekretár Ivan Šimko a podpredsedníčka Zuzana Martináková, založili Slobodné fórum,
jar 2008 – SDKÚ zrušila svoju bratislavskú organizáciu, postupne odišiel napríklad Branislav Záhradník či bývalý podpredseda Juraj Liška,
máj 2012 – krátko po voľbách zrušila svoje členstvo bývalá premiérka Iveta Radičová,
december 2013 – na protest proti predsedovi Pavlovi Frešovi odchádzajú Miroslav Beblavý (dnes Sieť), Lucia Žitňanská (dnes Most-Híd) a Magda Vášáryová,
jún 2014 – z SDKÚ vystupujú zakladatelia Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš,
v stredu – skončil bývalý minister obrany Martin Fedor.
Fedor je už šiestym poslancom, ktorý SDKÚ v tomto volebnom období opustil, strana tak už nemá dostatok zákonodarcov, aby mohla mať v parlamente vlastný klub.
Najstarší aktívny člen strany, europoslanec Eduard Kukan to považuje za zlú správu.
„A je pre mňa zahanbujúce pred kolegami v Bruseli, že o strane, za ktorú som kandidoval, prichádzajú takéto zlé správy.“
Frustráciu z úpadku už dlhšie neskrýva poslanec Jozef Mikuš, ktorý z Frešovho vedenia odišiel v júni.
„Situácia je veľmi vážna a hoci prebiehajú diskusie, nedochádza sa k nijakým záverom,“ hovorí. „Strana je tak riadená, že sa o nejakej normálnej diskusii vlastne ani nedá hovoriť.“
Mikuš doteraz o svojej budúcnosti v SDKÚ nepremýšľal, teraz vraj už začne.
Frešov kritik a poslanec Viliam Novotný si myslí, že Frešo už stranu zabil. „V hĺbke duše si myslím, že by sme sa ešte mali pokúsiť s tým niečo spraviť.“
Zatiaľ neodchádza a počká si na debatu na štvrtkovom prezídiu. „Možno budem mať po ňom iný názor.“
So spolustraníkmi sa poradí aj bratislavský krajský predseda Michal Luciak. „Otázka na odchod je logická, ale nateraz predčasná, vyjadrím sa budúci týždeň.“
Strana nemá problémy len s dramaticky klesajúcimi preferenciami či odchodom členov.
Frešo, ktorému v poslednom čase asistujú len Ľudovít Kaník a občas Eugen Jurzyca, musí riešiť aj obrovské dlhy. SDKÚ ťažia úvery z Privatbanky, ktoré si brali na voľby v roku 2012.
Nesplatených je 1,4 milióna eur a len časť zvládnu zaplatiť zo štátnych príspevkov. Za zvyšok ručí bývalý pokladník Ondrej Matej, ktorý povedal, že by záruku malo prevziať Frešovo vedenie.
Do Siete vraj nejde
Denník Plus jeden deň tento týždeň Fedora vyfotil na schôdzke v bratislavskej reštaurácii so špičkami strany Sieť Radoslavom Procházkom a Andrejom Hrnčiarom.
Fedor tvrdí, že do Siete v tejto chvíli nevstupuje.
„Rozprávam sa s mnohými politikmi a nie všade ma pritom odfotia,“ vysvetľoval.
Na otázku, či vie vylúčiť, že do Procházkovej strany vstúpi, odpovedal, že všetko povie do konca novembra.
„Na stretnutí, ktoré spomínate, prebehla výmena pohľadov na výsledky komunálnych volieb a ich širšie dôsledky,“ reagoval stručne hovorca Siete Ján Orlovský.
Kríza v SDKÚ sa ťahá prakticky už od volieb v roku 2012, v ktorých strana získala šesť percent. Dlhoročného predsedu Mikuláša Dzurindu vymenil Pavol Frešo, ktorý v súboji o predsednícku stoličku porazil Luciu Žitňanskú.
Tá zo strany po čase odišla, tak ako niekoľko ďalších politikov vrátane Dzurindu.
V septembri 2014 na kongrese SDKÚ hlasovali tri štvrtiny delegátov za Frešovo odvolanie, no keďže kvórum bolo ešte vyššie, predseda vo funkcii zostal. Odvtedy je väčšina centrálnych orgánov strany nefunkčná.
Dva tohtotýždňové prieskumy agentúr Polis a MVK strane namerali podporu troch, respektíve 3,9 percenta voličov, čo by na vstup do parlamentu nestačilo.

Beata
Balogová
