BRATISLAVA. Predseda strany Občania Slovenska Alojz Hlina, líder hnutia Nova Daniel Lipšic, šéf OĽaNO Igor Matovič a predseda SaS Richard Sulík žiadajú premiéra Roberta Fica o stretnutie.
Chcú hovoriť o situácii v zdravotníctve a stave korupcie na Slovensku. Žiadajú od neho splnenie šiestich požiadaviek, ktoré sformulovali na mítingu pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie v Bratislave.
Fico už oznámil, že sa s politikmi nestretne.
Proti schránkovým firmám
Medzi požiadavkami je okamžité odvolanie vedúceho služobného úradu ministerstva zdravotníctva Martina Senčáka a riaditeľky Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch Márie Domčekovej pre ich priamu účasť na nákupe predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici.
Štvorica tiež chce, aby na najbližšej parlamentnej schôdzi schválený zákon, ktorý zamedzí účasti schránkových firiem na verejnom obstarávaní. "Rovnaká požiadavka preukazovania skutočných vlastníkov sa bude týkať zdravotných poisťovní," uvádza.
Chce tiež, aby bol schválený zákon o hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov.
Žiada ďalej, aby Národná rada vytvorila osobitnú komisiu (výbor) na dohľad nad vyšetrovaním kauzy Gorila, ktorá bude mať paritné zastúpenie vládnej väčšiny a opozície.
Žiada aj zvolenie predsedu Najvyššieho kontrolného úradu navrhnutého opozíciou z radov renomovaných osobností v oblasti boja proti korupcii.
Ďalšou požiadavkou je schválenie právnej úpravy, ktorá znemožní politické nominácie v zdravotníctve.
"Ak premiér Robert Fico odmietne navrhované stretnutie, oznámime ďalší postup vo štvrtok na tlačovej konferencii," uvádzajú lídri štyroch opozičných strán, ktorí organizovali verejné zhromaždenie občanov pri príležitosti 25. výročia nežnej revolúcie na Námestí SNP v Bratislave.
Fico má vlastné opatrenia
Predseda vlády v reakcii na výzvu opozičných poslancov uviedol, že nevidí dôvod zúčastňovať sa na hre politikov s minimálnou podporou verejnosti, ktorí preferujú rozoštvávanie ľudí pred demokratickou politickou súťažou na pôde parlamentu.
"Vláda pôjde naďalej svojou cestou pri presadzovaní sociálnych, ale aj protikorupčných opatrení," uviedol Fico.
Pripomenul balík protikorupčných opatrení, ktorý obsahuje obmedzenie platieb v hotovosti pre firmy nad 5 000 eur, zákon o ochrane oznamovateľov korupcie, zavedenie transparentného elektronického trhoviska pri verejnom obstarávaní, novelu zákona o verejnom obstarávaní či novelu zákona o financovaní politických strán.
Šesť požiadaviek
1. Na najbližšej schôdzi Národnej rady bude schválená právna úprava, ktorá zamedzí účasti schránkových firiem vo verejnom obstarávaní. Rovnaká požiadavka preukazovania skutočných vlastníkov sa bude týkať zdravotných poisťovní.
2. Národná rada vytvorí osobitnú komisiu (výbor) na dohľad nad vyšetrovaním kauzy Gorila, ktorá bude mať paritné zastúpenie vládnej väčšiny a opozície.
3. Schválenie právnej úpravy, ktorá znemožní politické nominácie v zdravotníctve. Výberové komisie budú menované za účasti viacerých subjektov (zástupcov zamestnancov, Slovenskej lekárskej komory, Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek) tak, aby žiaden zo subjektov neurčoval väčšinu členov výberovej komisie.
4. Zvolenie predsedu Najvyššieho kontrolného úradu navrhnutého opozíciou z radov renomovaných osobností v oblasti boja proti korupcii.
5. Schválenie zákona o hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov.
6. Okamžité odvolanie vedúceho služobného úradu Ministerstva zdravotníctva Ing. Martina Senčáka a riaditeľky Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch JUDr. Márii Domčekovej z dôvodu ich priamej účasti na nákupe predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici.
Alojz Hlina, Daniel Lipšic, Igor Matovič, Richard Sulík