Čakateľov zrušili za exministerky Lucie Žitňanskej. Ministerstvo ich návrat odôvodňuje tým, že sa v praxi osvedčili.
BRATISLAVA. Na súdy a prokuratúru sa od decembra vrátia justiční a právni čakatelia.
Obnovenie tohto inštitútu prináša novela zákona o Justičnej akadémii , ktorú podpísal prezident Andrej Kiska.
Čakateľov zrušila reforma bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (dnes Most-Híd), ktorá chcela takto riešiť okrem iného aj problém rodinkárstva v justícii.
Riadne pripravení
Rezort pod súčasným vedením Tomáša Boreca (nominant Smeru) opätovné znovuzavedenie čakateľov odôvodňuje tým, že sa v praxi osvedčili.
Na súdoch čakateľov od 1. mája 2011 nahradili vyšší súdni úradníci. V prokuratúre sa z čakateľov mali od 1. októbra 2011 stať asistenti prokurátorov.
Príslušné ustanovenia však pozastavil Ústavný súd na návrh vtedajšieho prvého námestníka Generálnej prokuratúry Ladislava Tichého.
Ústavný súd rozhodol nálezom v máji tohto roku, keď zamietol Tichého návrh na začatie konania o tejto veci. V konečnom dôsledku to znamená, že s účinnosťou od 1. augusta tohto roku inštitút právneho čakateľa prokuratúry zanikol.
Rezort spravodlivosti konštatuje, že predošlá právna úprava sa v praxi osvedčila a doterajšie skúsenosti "jednoznačne potvrdili, že právni čakatelia prokuratúry boli v rámci prípravnej praxe riadne pripravení na výkon funkcie prokurátora".
Takúto záruku podľa ministerstva nedáva zmena presadená exministerkou Žitňanskou.
Úradníci zostávajú
Reforma bývalej vlády zaviedla na súdy otvorené výberové konania. Sudcami sa odvtedy môžu stať aj právnici z profesií mimo súdov advokáti, notári či napríklad prokurátori. Otvorené výberové konania ostanú zachované aj naďalej.
Aktuálne zásahy nemenia nič na postavení vyšších súdnych úradníkov, ktorí na súdoch zostanú aj naďalej.
Justiční čakatelia, ktorí fungovali na súdoch pred rokom 2011, však nezískajú naspäť svoje postavenie. V prípade záujmu sa budú musieť opäť prihlásiť do výberového konania na tieto pozície.
Čakatelia sa vracajú, miesta sudcov nemajú istéČítajte
Kiska má výhrady
Prezident podpísal novelu s výhradami.
Uviedol, že má výrazný záujem na tom, aby sa sudkyňami a sudcami stávali iba osobnosti spĺňajúce všetky kritériá na výkon tohto povolania.
Okruh takýchto osobností však nemožno zužovať len na justičných čakateľov a vyšších súdnych úradníkov, uviedol Kiska v dnešnom vyhlásení.
Domnieva sa totiž, že podmienka absolvovania prípravného vzdelávania vytvára priestor pre zužovanie okruhu osôb, ktorým vznikne právo zúčastniť sa výberového konania.
Podmienka prípravného vzdelávania má začať platiť od januára 2016. Podľa prezidenta vyvoláva viacero pochybností.
Je podľa neho otázne, či je vhodné takýmto spôsobom sťažovať účasť vo výberových konaniach pre právnikov, ktorí nie sú justičnými čakateľmi a vyššími súdnymi úradníkmi.
Odstrániť nedostatky
Kiska si pritom všíma, že v novele nie je podmienka prípravného vzdelávania bližšie vymedzená.
Nie je teda jasné, čo má byť jeho obsahom, ako dlho má trvať, s akou frekvenciou. Tiež, či budú musieť záujemcovia o povolanie sudcu za takéto vzdelávanie platiť a koľko.
Nie je ani jasné, ako bude toto vzdelávanie ukončené, vysvetlil. Či bude možné brániť sa proti negatívnemu výsledku tohto vzdelávania alebo proti jeho neúmernému predlžovaniu, napríklad v správnom súdnictve, doplnil svoje obavy prezident.
Z novely zákona o sudcoch, ktorá sa mení zároveň so zákonom o Justičnej akadémii, sa napokon nedá zistiť, z akého dôvodu musia ostatné justičné profesie prípravné vzdelanie absolvovať.
Neurčitá právna úprava podľa hlavy štátu obmedzí právo účasti iných než justičných čakateľov alebo vyšších súdnych úradníkov.
To je obzvlášť nevhodné so zreteľom na koncepciu a právomoci správneho súdnictva, domnieva sa Kiska.
Konštatuje, že nedostatky týkajúce sa obmedzení a neúplnosti úpravy prípravného vzdelávania bude potrebné vzhľadom na jeho výhrady odstrániť. Malo by sa tak stať do konca roku 2015.