Bratislava 2. júla (TASR) - Minister školstva SR Milan Ftáčnik súhlasí s názormi, že slovenské vysoké školy sú finančne podhodnotené. Potvrdzujú to, ako povedal dnes na stretnutí s novinármi, aj porovnania so situáciou vysokých škôl vo vyspelých európskych krajinách. Krajiny Európskej únie vyčleňujú pre tieto školy jedno percento zo svojho hrubého domáceho produktu (HDP). V Slovenskej republike je to 0,6 percenta a vysoké školy sa prirodzene domáhajú zvýšenia nedostatočných finančných prostriedkov.
"Preto sme si zvolili spoločnú stratégiu - každoročne zvyšovať finančnú čiastku pre vysoké školy zhruba o 0,1 percenta HDP. Za minulý rok to bolo v absolútnych číslach 890 miliónov korún, o ktoré sa nám podarilo navýšiť rozpočet pre vysoké školy na tento rok." Pre rok 2002 sa navýšenie o 0,1 percenta zatiaľ nepodarilo zabezpečiť, dodal.
Ako minister konštatoval, nestačia ani pridelené prostriedky na medzinárodnú spoluprácu pre rok 2002. Definitívny návrh rozpočtu na budúci rok však ešte nie je schválený. Na škodu veci je podľa M. Ftáčnika aj to, že sa bude musieť krátiť počet štipendií poskytovaných študentom z rozvojových krajín v rámci dvojstranných dohôd, ale aj počet štipendií pre krajanov.
Minister Ftáčnik sa vyslovil za alternatívu vysokoškolského štúdia bez poplatkov. Na margo iniciatívy Mladej demokratickej ľavice (MDĽ), podpisovej akcii za bezplatné vysokoškolské štúdium, minister uviedol, že MDĽ má ambíciu zozbierať 100 000 podpisov. Tie sú potrebné na splnenie podmienky, aby sa uvedenou problematikou zaoberala Národná rada SR. MDĽ do leta zozbierala podľa slov Ftáčnika 40 000 podpisov a jej letné aktivity sú zamerané na to, aby oslovila občanov a pokúsila sa do septembra získať chýbajúci počet. Na septembrovej schôdzi sa má totiž prerokúvať v prvom čítaní návrh zákona o vysokých školách.