Upratať odpad po opustení rómskej osady musí podľa zákona mesto Košice. Vinník je totiž oficiálne neznámy.
KOŠICE. Sad mládeže je neslávne známa lokalita na sídlisku Ťahanovce, v ktorej do apríla 2013 žilo v nelegálnych chatrčiach viacero rómskych rodín.
Malá osada bola v svahovitom teréne medzi diaľničným privádzačom na Prešov a obchodným centrom Metro.
V chatrčiach pozbíjaných z rôznych materiálov žilo približne 9 rozvetvených rodín s deťmi v katastrofálnych hygienických podmienkach. Bez vody, elektriny, plynu či toalety.
Rómov nahradili bažanty
Vlani na jar sa kompetentným podarilo Rómov vyhnať, resp. presvedčiť ich, aby sami odišli. Po osadníkoch ale v húštinách ostala veľká spúšť.
„Sporadicky túto oblasť kontrolujeme či sa niekto nevrátil, no nevrátili sa. Nebýva tam už nikto, chodia tam len diviaky a bažanty. V Sade mládeže sa rozbujneli šípkové kríky, staré jablone aj vysoká tráva. Celé to zarástlo. Pred vyčistením preto bude treba mechanizmami vytvoriť prístupovú cestu,“ vysvetľuje situáciu Štefan Fejedelem, veliteľ stanice mestskej polície v Ťahanovciach.
Po rodinách tu ostali koberce, stavebný materiál, linoleá, kusy nábytku a oblečenia. Najväčšie prekážky pri vypratávaní odpadu tvoria rozdrobené pozemky.
Povolenia na vstup
Miestny a mestský poslanec Miloš Ihnát (nezávislý) vlastníkov pozemkov vyhľadal.
„Navštívil som 80 majiteľov týchto pozemkov, aby ma splnomocnili a tým pádom som sa ja v ich mene stal účastníkom konania na vypratanie odpadu. Nemuseli tak obchádzať všetkých 80 ľudí po jednom. Keďže ide o súkromné pozemky a producent odpadu je oficiálne neznámy vinník, mesto ako obec je povinné odpad na vlastné náklady odpratať. Potrebujeme nielen povolenie na vstup na pozemok, to by problémom nebolo, ale mesto žiada aj súhlas vlastníkov na výrub ovocných stromov. Kvôli zabezpečeniu vstupu techniky na miesto. Vlastníci sa ozvali, že budú žiadať dať sad do pôvodného stavu aj so stromami. A sme v kruhu, z ktorého nájsť právne čisté riešenie je v tejto chvíli takmer nemožné. Navyše samospráva obce Ťahanovce pred voľbami zvolávať stretnutie s vlastníkmi nebude.“
Magistrát mesta Košice už prípravné práce na veľké upratovanie urobil v septembri.
„Po obdržaní súhlasu majiteľov pozemkov na vstup mesto pristúpi k činu. Správa mestskej zelene Košice odstráni náletové kroviny, čím bude zabezpečený prístup mechanizmov k odpadu uloženému v rozpore so zákonom. V súčinnosti so Správou mestskej zelene zabezpečí spoločnosť Kosit a.s. mechanizmy na odstránenie odpadu a jeho zneškodnenie. Z dôvodu koordinácie viacerých subjektov, zabezpečovania vhodných mechanizmov, rozsahu znečisteného územia je predpoklad ukončenia odstraňovania odpadu v danej lokalite v mesiaci október – november,“ odpovedala hovorkyňa mesta, Linda Šnajdárová.
Iné priority
Starostovi sídliska Ťahanovce, Emilovi Petrvalskému (SDKÚ-DS) sa ale tento postup nepozdáva.
„Treba to nechať tak ako to je, lebo keď sa Rómovia dozvedia, že je to upratané, vrátia sa tam. Ide o súkromné pozemky a mesto ich má čistiť z verejných zdrojov? Je to nelogické. Má to stáť do 15 tisíc eur. Fakt už nemáme, kde inde dávať peniaze? Na sídlisku by sa nám zišli oveľa viac pre ľudí, ktorí tu žijú. Napríklad na opravu ciest, chodníkov, schodísk, rigolov, milión iných vecí. Priority by mali byť niekde inde a nie upratovanie po Rómoch.“ Aj novozvolený starosta Cyril Betuš (nezávislý) je proti tomu, aby mesto čistilo tento neporiadok. „Mesto to má vypratať iba keď je neznámy pôvodca odpadu a tam je pôvodca známy. Magistrát by mal naštartovať proces voči tým, ktorí odpad spôsobili.“
Poslanec Miloš Ihnát. Zháňa povolenia na vstup na pozemky. Foto: archív MI
Foto: veja
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Autor: ela

Beata
Balogová
