BRATISLAVA. Pred zajtrajšou voľbou osemnásteho člena Súdnej rady oslovil sudcov aj prezident Andrej Kiska. V otvorenom liste ich nevyzýva k podpore žiadneho konkrétneho kandidáta, ale k účasti.
Zdôraznil, že výber sudcov bude signálom, aké súdnictvo chcú oni sami.
Vybrať si môžu zo štyroch kandidátov: žilinského krajského sudcu Martina Brgela, trnavského krajského sudcu Dušana Čima, bývalého šéfa Najvyššieho súdu a Súdnej rady Štefana Harabina a sudkyne Najvyššieho súdu Lenky Praženkovej.
„Verím, že sa presadí hlas a vôľa väčšiny z vás, slušných a čestných sudcov,“ napísal sudcom prezident a zaželal im múdre a zodpovedné rozhodnutie, ktorým prispejú k tomu, aby si občania pamätali tento rok ako rok priaznivého obratu v súdnictve.
Už viaceré zmeny sa pritom podľa Kisku tento rok udiali. Nie všetky boli prjaté len jednoznačne pozitívne. „Viaceré však vzbudili po dlhom čase priaznivé očakávania a otvorili cestu k zmene atmosféry v našom súdnictve,“ dodal prezident.
Ako najdôležitejšia zmena bolo vnímané rozdelenie funkcie predsedu Súdnej rady a Najvyššieho súdu a následná výmena v čele justície. Štefana Harabina totiž vystriedali dve ženy - Najvyšší súd vedie od septembra Daniela Švecová a Súdnu radu Jana Bajánková.
Prezident pripomenul, že viaceré z tohtoročných zmien v justícii vyvolala dlhodobá hlboká nedôvera verejnosti k našej justícii.
Zvyšovanie dôveryhodnosti je pritom podľa neho aj v rukách sudcov. To, že môžu zajtra slobodne hlasovať o členovi Súdnej rady je podľa Kisku výrazom vysokého stupňa samosprávy nášho súdnictva, ale i zodpovednosti sudcov za spravovanie a výkon tejto moci.
„Domnievam sa, že vysokou účasťou a reprezentatívnosťou voľby môžete aj verejnosti poslať správu, že s túto zodpovednosť sami uvedomujete,“ napísal prezident sudcom.
Otvorený list prezidenta Kisku sudkyniam a sudcom
Vážené sudkyne a sudcovia Slovenskej republiky, onedlho sa skončí rok 2014, v priebehu ktorého došlo k viacerým zmenám v slovenskej justícii. Nie všetky boli vami, sudkyňami a sudcami, ale aj odbornou verejnosťou prijaté iba jednoznačne pozitívne. Viaceré však vzbudili po dlhom čase priaznivé očakávania a otvorili cestu k zmene atmosféry v našom súdnictve.
Akokoľvek budeme hodnotiť zmeny, ktoré sa v tomto roku stali, na jednom sa isto môžeme zhodnúť: tieto zmeny vyvolala dlhodobá hlboká nedôvera verejnosti k slovenskej justícii, nepriaznivé hodnotenia zo strany inštitúcií Európskej únie, nelichotivý stav oproti porovnateľným krajinám a všeobecné presvedčenie, že vymožiteľnosť práva a fungovanie nášho súdnictva sú na poprednom mieste problémov Slovenska a podstatným dôvodom nízkej dôvery občanov vo fungovanie štátu.
Veľmi by som si želal, aby sme rok 2014 v slovenskom súdnictve mohli v budúcnosti hodnotiť ako začiatok priaznivého obratu.
Vážené sudkyne a sudcovia Slovenskej republiky, zajtra rozhodnete vo voľbách o tom, kto z vás sa stane osemnástym členom Súdnej rady SR a vaším zástupcom v nej. Aj toto vaše právo je výrazom vysokého stupňa samosprávy nášho súdnictva, nezávislého postavenia súdnictva ako samostatnej moci v štáte a vašej zodpovednosti za spravovanie a výkon tejto moci.
Úlohou každého jedného ústavného činiteľa, okrem plnenia si povinností, je usilovať o trvalú dôveru občanov vo výkon moci, ktorá mu je zverená. Ubezpečujem vás, že si uvedomujem, že zďaleka nie všetky problémy a nedostatky výkonu súdnej moci môžu vyriešiť sami sudcovia. Ale postupné zvyšovanie dôveryhodnosti je aj vo vašich rukách.
Vážené sudkyne a sudcovia Slovenskej republiky, vaša účasť alebo neúčasť v utorkových (25. 11.) voľbách člena Súdnej rady SR bude dôležitým signálom toho, ako vážne vnímate túto svoju zodpovednosť. Domnievam sa, že vysokou účasťou a reprezentatívnosťou voľby môžete aj verejnosti poslať správu, že si túto zodpovednosť sami uvedomujete.
Vaša voľba výber vášho zástupcu do Súdnej rady SR bude signálom, aké súdnictvo chcete vy sami. Verím, že sa presadí hlas a vôľa väčšiny z vás, slušných a čestných sudcov.
Želám vám, vážené sudkyne a sudcovia, múdre a zodpovedné rozhodnutie, ktorým prispejete k tomu, aby si občania Slovenskej republiky mohli pamätať rok 2014 ako rok priaznivého obratu v našom súdnictve.

Beata
Balogová
