BRATISLAVA. Peter Pellegrini v lete naplno odštartoval svoju kariéru v Smere. Za posledného pol roka sa stihol stať podpredsedom strany, ministrom školstva a po utorkovej voľbe v parlamente bude aj predsedom Národnej rady.Ministrom školstva sa stal ľavicový intelektuál DraxlerPellegriniho majú za Vážneho žiaka, novú vlnu Smeru aj politruka
Nahradí odchádzajúceho Pavla Pašku, ktorý sa funkcie aj poslaneckého mandátu vzdal po medializácii predraženého nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici, s ktorým je spájaný.
Predseda Smeru Robert Fico oznámil, že Paška bude iba podpredsedom strany.
Školstvu má po odchode Pellegriniho šéfovať doterajší štátny tajomník ministerstva Juraj Draxler.
Maďarič odmietol
Zmeny Smeru
tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini za ministra školstva Dušana Čaploviča;
minister školstva Pellegrini za predsedu parlamentu Pavla Pašku;
tajomník ministerstva školstva Juraj Draxler za ministra Pellegriniho;
poslanec Smeru Miroslav Číž za podpredsedníčku parlamentu Renátu Zmajkovičovú.
Na uvoľnené miesto podpredsedu parlamentu po Renáte Zmajkovičovej príde opäť poslanec Smeru Miroslav Číž.
Zmajkovičová sa funkcie takisto vzdala pre kauzu v piešťanskej nemocnici.
Pred začiatkom zasadania predsedníctva Smeru minister kultúry Marek Maďarič povedal, že ako o náhrade za Pašku sa uvažovalo aj o ňom, no chcel zostať na ministerstve.
Pellegrini je podľa Číža ambiciózny, čaká, že prinesie do parlamentu poriadok.
Kritizuje napríklad opozíciu, že naťahuje rokovania.
„Je to pozitívna zmena,“ vraví podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková zo Smeru.
Hovorí, že Pellegrinimu bude pomáhať, aby situáciu zvládol a aby posilnili parlamentarizmus.
Čakajú novú kultúru
Aj opozícia si nového šéfa parlamentu pochvaľuje.
„Pellegriniho poznám ako schopného človeka, ktorý určite bude vedieť ukočírovať parlament. Dostane šancu nastoliť novú politickú kultúru aj smerom k opozícii,“ hovorí predseda Mosta-Hídu Béla Bugár.
Bývalý predseda parlamentu a predseda SaS Richard Sulík vraví, že ho považuje za kultivovaného politika a pri vedení parlamentu sa bude správať menej arogantne.
Pellegriniho predchodcovi vyčíta aroganciu aj líder OĽaNO Igor Matovič. „Slovensko zažilo Pavla Pašku, tak nič horšie byť nemôže. Čokoľvek je krok k lepšiemu.“
„Teraz je jasné a evidentné, že má vyššie plány,“ hovorí bývalý poslanec SMK Gyula Bárdos.
Pellegrini má podľa neho maximálnu podporu premiéra Fica. „Kontakty s premiérom a jeho podpora a aj to, že sa aj trochu podobajú výzorom, predpovedajú, že bude mať v Smere pred sebou perspektívu.“
Bol za vyvlastňovanie
Pre prvú vládu Roberta Fica a koalíciu Smeru, SNS a HZDS Pellegrini odvádzal v parlamente čiernu prácu.
Do pléna predkladal nepriame novely zákonov, ktorými okľukou pretláčal zámery svojho banskobystrického tútora a vtedajšieho ministra dopravy za Smer Ľubomíra Vážneho.
Parlament najskôr v roku 2008 schválil jeho novelu, ktorou cez zákon o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy obmedzil vlastnícke práva majiteľov lesných pozemkov pri výstavbe diaľnic.
Onedlho sa mu podobne podarilo rozšíriť vyvlastňovanie pozemkov na všetky úseky diaľnic a rýchlostných ciest, hoci Vážny zákon pôvodne predkladal len pre 150 kilometrov diaľnic stavaných cez PPP projekty.
Poslanci mu zmenu odobrili v zákone o cestnej premávke, ktorý zavádzal napríklad päťdesiatku pri jazde v obci. A to aj opoziční, keďže v tej chvíli nevedeli, čo Pellegrini v úplne inom zákone vlastne navrhol zmeniť.
Zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach pri výstavbe diaľnic, ktorý Pelegrini nepriamo novelizoval, bol pritom už v tom čase na Ústavnom súde, ktorý ho nakoniec aj zrušil ako protiústavný.
V roku 2009 Pelegrini zas Vážnemu nepriamou novelou pomáhal opraviť pravidlá elektronického mýta. Návrh, aby príležitostní používatelia cestnej siete mohli za prejdenú trasu platiť aj v automate, predložil mladý poslanec Smeru do parlamentu cez zákon o cestnej doprave.
Bugár hovorí, že veľa ministrov obchádzalo medzirezortné pripomienkovanie tak, že nechali návrhy predložiť poslancom. „Možno vtedy prišiel rad naňho.“
Stĺpček Tomáša Gálisa: Nástupca
Človeka občas funkcia zmení a nový predseda si možno spomenie, na čo tá inštitúcia vôbec je.
Napriek rozšírenej predstave nie je parlament len strojom na prijímanie zákonov. Ústava hovorí aj to, že poslanci sú zástupcami občanov a kontrolujú činnosť vlády.
Pavol Paška zakončil svoje pôsobenie na druhom najvyššom poste v štáte výrokom: „Vyhraj voľby a môžeš všetko“ a tým, že schôdzu o odvolávaní premiéra Fica zvolal na noc. Státisícom občanov, ktorí dali prednosť opozičným stranám, opäť ukázal, že mu je zastupiteľská funkcia Národnej rady ukradnutá a že parlament namiesto kontrolnej funkcie robí vláde slúžku.
To, že na Paškov post nastupuje Peter Pellegrini, môže pri spomienke, ako robil v Národnej rade čiernu robotu, vystrašiť. Ale ktovie? Človeka občas funkcia zmení a nový predseda si možno spomenie, na čo tá inštitúcia vôbec je.

Beata
Balogová
