SME

Kiska v parlamente: Rozumiem demonštrantom, treba ich počúvať

Príčinou zla v zdravotníctve sú podľa prezidenta politické nominácie. Zvážil by aj obdobu daňovej kobry.

Kiska v parlamente.Kiska v parlamente. (Zdroj: SITA)
  • Podľa prezidenta sú príčinou zla v zdravotníctve politické nominácie
  • Myslí si, že by pomohla podobná organizácia, akou je daňová kobra
  • Smer označil prejav za vyvážený, všimol si v ňom len pozitíva
  • Po proteste v Bratislave už v Smere nehovoria o anarchistoch

BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska chápe ľudí, ktorí protestovali proti korupcii v zdravotníctve. Povedal to v stredu pri svojom prvom vystúpení v parlamente.

„Sú pochopiteľné, sú legitímne, dôvodom rozumiem a sú právom ľudí, ktoré treba chrániť, nie znevažovať – a treba takto prejavenú nespokojnosť počúvať,“ vravel prezident v prejave, ktorý počúvala nielen opozícia, ale aj väčšina poslancov Smeru.

Prejav prezidenta prišiel deň po proteste, na ktorý v Bratislave prišlo zhruba päťtisíc ľudí.

Kiska povedal, že protesty chápe, ak sú pokojné, „nastavujú zrkadlo politike svojou principiálnosťou aj slušnosťou, a ak demonštrácie neatakujú súkromné životy detí alebo rodín“.

Podľa prezidenta sú politické nominácie, ktoré tu boli za všetkých vlád, podstatnou príčinou zla v zdravotníctve.

Žiada dôsledné vyšetrenie neefektívnych nákupov v zdravotníctve, pomohla by podľa neho podobná organizácia, akou je daňová kobra.

Zakladateľ Dobrého anjela Kiska sa zdravotníctvu venoval aj v predvolebnej kampani. Jeho prvá cesta po zvolení viedla na detskú onkológiu.

Premiér neprišiel

Kiskov prejav
  • politici nemôžu hovoriť o nedostatku peňazí v zdravotníctve, keď sa tam rozkráda;
  • demonštrácie sú podľa neho legitímne, ak sú pokojné;
  • žiada zastavenie politických nominácií;
  • žiada vyšetrovanie tendrov.

Predseda vlády Robert Fico na prejave prezidenta nebol a k protestom sa v stredu nevyjadril.

S prezidentom sa stretáva raz do mesiaca neformálne. Najbližšiu schôdzku by mali mať o niekoľko dní.

Z vlády bol v rokovacej sále len minister financií Peter Kažimír. „Vnímam ho ako vyvážený,“ hovoril o prejave.

Čo si na preslove hlavne všimol ohľadne demonštrantov, bolo, že prezident odmietol „vstupovanie do súkromia a vťahovanie rodiny“.

Narážal zrejme na protest pred domom Pavla Pašku.

Kažimír sa pri demonštrantoch obáva manipulácií zo strany politikov, „ktorí z hľadiska vývoja preferencií bojujú o život“.

Smer opakuje: Vyvážený

Za vyvážený prejav označila aj podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková (Smer). Myslí si, že sa požiadavky demonštrantov dajú „pohodlne vyriešiť“ v parlamente.

Na demonštrantov nepovedala zlého slova. Je jej len ľúto, že sú ľudia v uliciach, „keď ekonomika rastie a znižuje sa nezamestnanosť“.

Nový podpredseda parlamentu Miroslav Číž (Smer) za pozitívne považuje, že prezident apeloval na politickú kultúru. Číž pochopil Kisku aj tak, že chválil daňovú kobru.

„Bol by som rád, keby sa názorová debata, diskusia a výmena názorov presunuli späť do parlamentu, tam, kam najviac patria,“ povedal SME nový predseda parlamentu Peter Pellegrini. Vláda už podľa neho vyvodila dôsledky a jasne zdôraznila nesúhlas s netransparentnými nákupmi.

Paška hovorí o inom

Ozval sa aj samotný Paška, ktorý ešte ako šéf parlamentu demonštrantov označil za anarchistov.

Cez tlačovú službu Smeru len oznámil, že požiada parlament o preskúmanie svojich majetkových pomerov a že rozšíri trestné oznámenie na opozičných lídrov. K protestom sa nevyjadril.

Paška pri oznámení svojho odstúpenia pred vyše týždňom sľuboval tlačovku, na ktorej vysvetlí svoje väzby na kauzu CT. Stále ju nezorganizoval.

Protesty proti korupcii v zdravotníctve sa ešte nekončia. Organizujú ich Alojz Hlina, Richard Sulík (SaS), Igor Matovič (OĽaNO) a Daniel Lipšic (Nova).

Ďalší protest má byť v piatok v Košiciach. Organizátori nechcú povedať, čo po ňom bude nasledovať a dokedy budú akcie trvať.

Stĺpček Tomáša Gálisa

Prezident drží tému pri živote a len ťažko ho možno obviniť z nadržiavania jednej strane.

Staviť na to, či sa po prejave Andreja Kisku v zdravotníctve, či v parlamente niečo zmení, je veľké riziko. S istotou však možno povedať, že šlo o jeho najdôležitejšie vnútropolitické vystúpenie. Možno sa nezapíše do análov vycibrenými formuláciami, ale skôr tým, že zasiahol momentálne najcitlivejšiu strunu. To by kdekoho mohlo zvádzať k populizmu a silným rečiam. Prezident problém síce jasne pomenoval, ale zvolil nekonfrontačný tón, čo je asi najlepšie, čo mohol po niekoľkých vypätých týždňoch urobiť.

Vystúpiť mohol aj skôr, ale mohol by tak vyvolať dojem, že kope za opozíciu a proti Paškovi. Tým, že vystúpil až po výmene predsedu Národnej rady, a tým, že zo stavu zdravotníctva nepriamo obvinil aj predchádzajúce garnitúry, drží tému pri živote a len ťažko ho možno obviniť z nadržiavania jednej strane.

Celý prejav prezidenta Andreja Kisku

Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky,

vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci,

požiadal som o vystúpenie po voľbe nového predsedu Národnej rady z viacerých dôvodov. Najskôr mi dovoľte, pán predseda národnej rady, aj z tohto miesta vám zagratulovať a ubezpečiť vás, že si želám a som pripravený na konštruktívnu a korektnú spoluprácu. Čo pravdaže vždy platilo aj platí pre celú Národnú radu.

Samozrejme si uvedomujem prečo a za akých udalostí došlo k významnej zmene - zmene na poste druhého najvyššieho ústavného činiteľa Slovenskej republiky. Ako prezident som v súvislosti s udalosťami posledných týždňov prijal demisiu dvoch členov vlády a vymenoval dvoch nových členov vlády.

Než sa vyjadrím k tomu, dovoľte mi popriať vám, Národnej rade Slovenskej republiky, aby včerajšia zmena na poste predsedu otvorila nový priestor a novú príležitosť na uvoľnenie napätých vzťahov vo vnútri Národnej rady. Aby tak prispela k dôvere verejnosti vo vašu prácu. Aby sa vám darilo vaše poslanie napĺňať spôsobom, ktorý bude posilňovať dôveru ľudí v štát.

Parlament je v každom demokratickom štáte tým miestom, kde najlepšie vidieť celkový obraz politickej kultúry v krajine, kde sa rodia a nastavujú pravidlá toho, akým spôsobom spolu politici komunikujú, kde sa nastavuje duch diskusie o riešeniach - a kde sa najdôležitejšie rozhodnutia prijímajú.

Včera ste spomedzi seba zvolili nového predsedu, a ako poslanci Národnej rady Slovenskej republiky máte pred sebou necelý rok a pol do konca vášho funkčného obdobia - to už nie je dlhý čas. Bude to však dôležitý čas, ktorý bude výzvou pre všetkých nás, ústavných činiteľov, aby sme dali ľuďom najavo, či úcta jedného k druhému a schopnosť počúvať sa navzájom sú vlastnosti, ktoré si vážime iba v našom osobnom súkromnom živote, v rodine, doma, alebo si ich želáme aj vo verejnom živote. Či chceme, aby slušnosť a vzájomný rešpekt platili aj vo verejnom živote, v štátnych úradoch, na uliciach, alebo aby sme sa takto správali iba k našim najbližším.

Vážená Národná rada Slovenskej republiky,

za posledné tri týždne došlo vo významných ústavných funkciách nášho štátu k viacerým zmenám. Dvaja členovia vlády, včera predseda parlamentu, podpredseda parlamentu. Myslím, že už len to dokazuje, že okolnosti a udalosti boli naozaj vážne.

Pravdaže boli vážne, veď zdravotníctvo sa týka nás všetkých. Pochopiteľne ľudia v tomto prípade výnimočne citlivo reagujú na obohacovanie sa na chorobe a na ľudskom nešťastí. Myslím, že je málo ľudí, ktorí by v takom prípade zostali ľahostajní, a ktorí by neboli rozčarovaní a nahnevaní.

Takto rozumiem aj verejný protestom a demonštráciám v týchto dňoch. Sú pochopiteľné, sú legitímne, dôvodom rozumiem, a sú právom ľudí, ktoré treba chrániť, nie znevažovať – a treba takto prejavenú nespokojnosť počúvať. Samozrejme, pokiaľ sú protesty pokojné, pokiaľ nastavujú zrkadlo politike svojou principiálnosťou aj slušnosťou, a pokiaľ demonštrácie neatakujú súkromné životy detí alebo rodín.

Veľká časť ľudí na Slovensku je presvedčená, že v zdravotníctve fungujú na prvom mieste politické záujmy, záujmy dodávateľov zdravotníckych zariadení, záujmy poisťovní - až potom sú niekde záujmy lekárov a zdravotného personálu, a pacient je v našom zdravotníctve až kdesi na poslednom mieste.

Toto ale nie je presvedčenie posledných dní. Ani to nie je niečo, čo vzniklo za posledné mesiace. Toto je dlhodobá skúsenosť tých, ktorí v zdravotníctve pracujú, a väčšiny z nás, ktorí sme s ním prišli do styku.

Napríklad politické nominácie v zdravotníctve tu fungujú roky - a za všetkých vlád. Osobne ich považujem za podstatnú príčinu zla v našom zdravotníctve. Buďme k sebe úprimní: Väčšina z nás pozná nejaký prípad, kedy sa našom v zdravotníctve nakúpilo niečo drahšie, kedy sa lukratívne lekárne a laboratóriá v nemocniciach dostali do nájmu, kedy vyrástli súkromné diagnostické zariadenia financované štátnou zdravotnou poisťovňou na úkor kvality a financií nemocníc, kedy sa nejaké rozhodnutie v zdravotníctve prijalo nepochopiteľne, a iste nie v prospech pacienta. Alebo kedy vám niekto veľmi konkrétne povedal, kto a čo všetko dokáže vybaviť - a že bez toho to nepôjde.

Pri tejto príležitosti dnes nevystupujem preto, aby som prispel k sporom, že kto má na väčší podiel na stave zdravotníctva, na ktorý sa sťažujú pacienti, lekári aj zdravotnícky personál. Vystupujem preto, lebo ľudia oprávnene očakávajú, že sa situácia v zdravotníctve konečne zmení.

Úplne rozumiem aj tomu, že zdravotníctvo je asi najzložitejší rezort, nech v ňom bude koľkokoľvek peňazí.

Ibaže ťažko môžeme ľudí presviedčať, že najväčším problémom zdravotníctva je nedostatok peňazí, ak bude štát tolerovať alebo nedokáže ustrážiť nehospodárne nakladanie, nezrozumiteľné obchody alebo rovno rozkrádanie verejných zdrojov v zdravotníctve.

Ťažko môžeme od ľudí očakávať, že pochopia, že chyba sa môže stať vždy a jednotlivec môže zlyhať ak nebudeme mať systém, ktorý by tomu účinne bránil a štátne inštitúcie nebudú konať a využívať tie možnosti, ktoré majú už dnes.

Ťažko bude ktorýkoľvek minister a akákoľvek vláda presviedčať verejnosť, že naše zdravotníctvo potrebuje aj také zmeny a také rozhodnutia, ktoré nebudú v každej nemocnici a v každom meste iba populárne - a také rozhodnutia bude treba urobiť. Ak tu nebude dôvera ľudí, že sa robia preto, aby bolo po nich kvalitné zdravotníctvo dostupnejšie pre každého.

A ťažko ľudia prijmú ako dostatočnú politickú zodpovednosť člena vlády alebo predstaviteľa parlamentu, ak si nebudú istí, že sa niečo podstatné odteraz zmení. A ja som presvedčený, že to je to najdôležitejšie, o čo tu teraz ide.

Myslím si, že bolo pochopiteľné a nevyhnutné, aj zo strany predsedu vlády, aj od vládnej politickej strany, že v posledných troch týždňoch došlo k toľkým zmenám vo vláde a včera aj vo vedení parlamentu. Ako prezident som bol pripravený podieľať sa na týchto zmenách v urgentnom režime a oceňujem korektnú komunikáciu s predsedom vlády.

Rovnako tak považujem za logické a pochopiteľné, že vláda pripravila zmeny pravidiel pre firmy a dodávateľov zdravotníckych zariadení - a dokonca som zachytil, že v tejto veci je tu pripravenosť diskutovať aj s opozíciou, ktorá má tiež svoje návrhy.

O vystúpenie som dnes požiadal najmä preto, aby som sa prihovoril za dôslednosť.

Ako prezident rešpektujem právomoci a zodpovednosť výkonnej moci a parlamentu, do ktorej nemôžem vstupovať. Ale osobne sa domnievam, že ľudia oprávnene čakajú, aby toto nebol koniec jednej kauzy - ale aby to bol začiatok silného a presvedčivého úsilia. Pretože nedôvera ľudí je veľká a ľudia čakajú viac.

Predovšetkým razantné odpolitizovanie zdravotníctva. Dôsledné vyšetrenie každého jedného prípadu predraženého alebo inak neefektívneho nákupu, každej netransparentne uzavretej zmluvy štátnej zdravotnej poisťovne. A podľa môjho názoru by prospelo aj zavedenie osobitného režimu v sektore zdravotníctva, ktorý prinesie výsledky. Pretože ak má vláda vôľu a dokáže bojovať napríklad s daňovými únikmi finančnou kobrou, čo si zaslúži uznanie a má aj výsledky, možno prišiel čas, aby malo aj zdravotníctvo svoju kobru.

Teda aby vláda a parlament - ale aj daňové úrady, polícia a justícia - vyslali do zdravotníctva správu, že začneme veci nazývať pravými menami a že zastavíme neoprávnené zisky firiem a ľudí z úzadia nášho zdravotníctva.

Využite, prosím, svoj mandát od občanov, aby ste k tomu prispeli. Je tu príležitosť a stále dostatok času vo vašom funkčnom období. A je záujmom ľudí, aby ste na tom dokázali spolupracovať všetci poslanci, bez ohľadu na svoju politickú príslušnosť.

Vážený pán predseda Národnej rady,

vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci,

dôvod, prečo ste včera zvolili nového predsedu parlamentu a prečo som požiadal o vystúpenie, sú udalosti týkajúce sa nášho zdravotníctva. Ale nakoniec sa dotkli aj rezortu školstva, vzdelávania, vedy a výskumu.

Rezort školstva vo veľmi krátkom rozpätí niekoľkých mesiacov vedie tretí minister. Už včera som povedal a dnes zopakujem s trochou nadsádzky: želám nášmu školstvu, aby malo aspoň takú dynamiku, akú má u nás v poslednom čase výmena ministrov školstva.

Každý človek prirodzene vtlačí svoju osobnú pečať práci, ktorú robí, alebo funkcii, do ktorej bol zvolený. Pán predseda parlamentu má dnes nové povinnosti, ale želal by som nášmu školstvu, aby priniesol aj do Národnej rady citlivosť k otázkam vzdelávania, výskumu a vývoja.

Môžeme mať rôzne predstavy o tom, aké by mali byť silné stránky našej krajiny. Môžeme navzájom medzi sebou polemizovať o tom, na čo by sme pri rozvoji Slovenska mali klásť dôraz a akú politiku by sme mali robiť, aby sme zvyšovali životnú úroveň a kvalitu života našich občanov. Ale žiadna z týchto vízií a predstáv nikdy nebude poctivá a úplná, ak sa nepostaví čelom k jednému za najväčších problémov a tým je úroveň vzdelávania. Budúcnosť Slovenska sa dnes rodí na našich školách a nemáme čas na odklad riešení.

Verím preto, že moderné a kvalitné vzdelávanie bude jednou z priorít v zostávajúcom čase, ktorý nás čaká do parlamentných volieb. Verím, že nový minister školstva dokončí viaceré rozpracované projekty zmien v systéme vzdelávania. A verím, že zvolenie teraz už bývalého ministra školstva pána Pellegriniho za predsedu parlamentu môže posilniť prítomnosť tejto mimoriadne dôležitej témy aj na rokovaniach Národnej rady Slovenskej republiky.

Vážený pán predseda Národnej rady ,

vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci,

rád by som sa Vám na záver poďakoval za to, že ste si ma dnes vypočuli. Želám Vám veľa porozumenia vo vašich rokovaniach a dobrých rozhodnutí pri vašich hlasovaniach.

Ďakujem za vašu pozornosť.

prezident.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 053
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 744
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 004
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 822
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 938
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jedna z odkrytých rúr. Keď ju našli, valila sa z nej voda. Betónový žľab dokončili v stredu.

Cesta praská a zosúva sa. V apríli urobia hydrogeologický prieskum.


Jana Bittó Cigániková.

Poslanci poukázali aj na hrozbu poplatkov.


TASR
Prezidentka Zuzana Čaputová.

Prezidentka sa prihovorila pri príležitosti Dňa učiteľov.


TASR
Ilustračné foto.

Prípad už rieši enviropolícia.


SITA

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský by bol už ako 20-ročný najväčšou hviezdou reprezentácie.


Petra Vlhová dostala ďalšieho soba za triumf v slalome vo fínskom Levi.

Dokážete odpovedať správne na všetkých 10 otázok?


Tréner HKM Zvolen Norbert Javorčík.

Po výmene trénera nastal určitý zmätok, s hráčmi to zamávalo, priznal Zuzin.


TASR
Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Renáta Jamrichová postúpila v Egypte do štvrťfinále turnaja ITF.


SkryťZatvoriť reklamu