BRATISLAVA. Sudcovia zo združenia Za otvorenú justíciu (ZOJ) v stredu ráno s údivom sledovali najprv nepotvrdené správy.
Ich viceprezident, trnavský krajský sudca Dušan Čimo vyhral doplňujúce voľby na osemnásteho člena Súdnej rady.
Pre stúpencov Štefana Harabina, do leta najsilnejšieho muža justície, to musel byť šok. Čima nikto vo voľbách nefavorizoval. Patrí ku kritikom Harabina a netají sa, že je stúpencom justičných reforiem.
Ešte väčším prekvapením je, že Harabina porazila aj jeho kolegyňa z Najvyššieho súdu Lenka Praženková. Skončil až tretí, pred žilinským krajským sudcom Martinom Bargelom.
Výsledky boli tesné. Čimo dostal 342 hlasov, Praženková len o 27 menej. Tretí Harabin mal 255 a Bargel 196 hlasov.
Voliť mohlo 1335 sudcov, čo využilo 1136 z nich. Hlasovacie lístky však odovzdalo len 1119 mužov a žien v talároch, z toho bolo jedenásť neplatných.

Veľká zmena
Prezidentka ZOJ Katarína Javorčíková hovorí o nečakanom víťazstve a výsledok vníma ako „jasné a konečné nie pre Harabina“.
Je to podľa nej nielen „osobné víťazstvo tohto kandidáta, ale aj víťazstvo princípov, ktoré sa združenie snaží presadiť v slovenskej justícii celé roky, a ktoré Čimo prezentuje aj ako viceprezident nášho združenia.“
Čimovo víťazstvo je teda aj "jasným áno“ pre zmeny v justícii.
„Je aj veľmi pozitívnym signálom pre verejnosť, čo nesporne prispeje k zvýšeniu dôveryhodnosti súdnictva ako celku,“ dodala Javorčíková.
Podobne pomery v justícii číta aj právnička spolupracujúca s Via Iuris Eva Kováčechová. „Je to dobrá správa, ktorú sudcovia vyslali, pretože odmietli spôsob vedenia justície prezentovaný Harabinom. Zároveň vyjadrili túžbu po väčších reformách, nielen kozmetických úpravách.“
Bez komentára
Čimo sa do Súdnej rady vrátil po necelých troch mesiacoch. Do septembra v nej sedel ako nominant parlamentu, vládni poslanci ho však bez uvedenia dôvodu odvolali.
Bolo to krátko pred voľbou predsedu Súdnej rady a Najvyššieho súdu.
Čimo sa pred hlasovaním netajil, že kandidátke na čelo rady Jane Bajánkovej, ktorá napokon vyhrala, hlas nedá. Tá v stredu úspešnému sudcovi zagratulovala.
Bajánková nevidí problém v jeho doterajších vyjadreniach na jej adresu. „Tak, ako bol on zvolený v slobodnej a demokratickej voľbe, tak aj ja som bola zvolená členmi Súdnej rady.“
Vyhla sa však odpovedi, či voľba znamená definitívny koniec Harabina. „Je dobré, že Súdna rada bude od teraz pracovať v kompletnom zložení. Je dobré, že sa v nej vyrovná pomer súdnej moci a iných mocí v štáte. Harabin v tomto smere nie je až taký podstatný, pretože je to rozhodne jeden veľký deň pre Súdnu radu a celý sudcovský zbor.“
„Sudcovia vyjadrili vo voľbách názor, ktorý môžem iba rešpektovať. Tento názor zaznel jasne a myslím, že je dobrou správou o súdnictve,“ reagoval minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Na otázku, či sudcovia nevyslali aj signál, že odvolanie Čima bolo chybou, nereagoval.
Cíti ešte veľké víťazstvá
Výsledok potešil aj prezidenta Andreja Kisku.
„Som veľmi rád, že to presvedčenie, ktoré mám, že väčšina sudcov skutočne chce zmenu a že sú čestní, sa potvrdilo,“ vyhlásil vo štvrtok pred novinármi.
Harabin sa ako porazený necíti.
„V mojej doterajšej 15-ročnej funkcionárskej histórii ma takéto malé prehry explodovali do veľkých víťazstiev,“ povedal.
Na otázku, či voľbu nespochybní, jasne neodpovedal.
Hovorí, že stále má podozrenie o volebnom podvode v Súdnej rade v septembri, ktorý nebol prešetrený. „Preto tento tieň podozrenia tu visí aj teraz,“ dodal.
Praženková reagovala, že výsledok voľby rešpektuje.
Osemnásteho členovia Súdnej rady volili sudcovia po septembrovej zmene Ústavy, ktorou sa rozdelila funkcia predsedu Súdnej rady a Najvyššieho súdu. Sudcovia tak majú v rade deväť členov, rovnako ako je zástupcov prezidenta, vlády a parlamentu.

Beata
Balogová
