
Už niekoľko minút po otvorení volebnej miestnosti odvolilo 20 ľudí. Do volebnej miestnosti išli rovno z autobusu, ktorý ich priviezol z práce v Banskej Bystrici. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
V Žiari nad Hronom sa volebné miestnosti plnili hneď po ich otvorení. Mnohí prišli voliť komunálnych politikov priamo z rannej zmeny v Závode SNP. Členovia komisií očakávali, že najviac ľudí príde práve v piatok popoludní, lebo v sobotu už zrejme budú chcieť nakupovať či upratovať pred Vianocami.
Ľuďom z Králik nad Banskou Bystricou sa chce v komunálnych voľbách voliť čoraz menej. Pred časom volili starostu a siedmich poslancov celé tri štvrtiny obce, teraz očakáva predsedníčka volebnej komisie Chmelíková iba polovicu, teda okolo 200 voličov.
Už niekoľko minút po otvorení volebnej miestnosti odvolilo 20 ľudí, ktorých priviezol autobus prímestskej dopravy z Banskej Bystrice. Ďalších 20 voličov priviezol autobus o hodinu a pol. Chmelíková predpokladá, že len málo Králičanov bude voliť dnes, pretože „v sobotu sa im už nebude chcieť“.
Pred voľbami bol v Králikoch, kde má dom aj dcéra expodpredsedu parlamentu Presperína, pokoj, žiadne konflikty ani incidenty. „Klasika, len také krčmové debaty, každý si bránil jedného z troch kandidátov,“ povedala predsedníčka volebnej komisie.
Voľby si za povinnosť považujú najmä starší Králičania a tvrdia, že musia voliť, aby potom mohli kritizovať starostu. Mladý muž, ktorého sme stretli na ulici, ešte nevedel, či pôjde voliť. Na našu otázku len sucho konštatoval: „Keby sa dalo voliť cez internet, možno by som niekomu dal hlas.“ (eta, wm)