Slovensko je ideálna krajina na celoplošný skríning hrubého čreva, presviedča v rozhovore lekár onkológ Tomáš Šálek z Národného onkologického ústavu.
Prečo na rakovinu hrubého čreva na Slovensku v porovnaní s inými krajinami zomiera tak veľa ľudí?
„Rakovina hrubého čreva a rakovina pankreasu sú dve diagnózy, v ktorých máme najvyššie počty pacientov na stotisíc obyvateľov na svete. Keď máme najviac chorých, najviac diagnostikovaných, tak nám musí aj najviac ľudí zomrieť.“
Prečo je však tento druh rakoviny u nás taký rozšírený?
„Česko, Maďarsko, Slovensko ako tri bývalé krajiny rakúsko-uhorskej monarchie majú veľmi podobný spôsob života. Do toho patrí aj spôsob stravovania. Pravdepodobne spôsob stravovania má hlavný podiel na tých vysokých počtoch. Bude to mať pravdepodobne súvis s konzumáciou bravčového a červeného mäsa vo všeobecnosti, s vysokým podielom kalorických jedál a s nízkym podielom čerstvého ovocia a zeleniny a rýb. A možno aj s malým podielom tzv. bieleho mäsa.“
Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií z roku 2011 však na onkologické ochorenia, zvlášť na rakovinu hrubého čreva, zomierajú najviac ľudia na západnom a hlavne na južnom Slovensku.