Bratislava 8. decembra (TASR) - Nedôslednú realizáciu reformy verejnej správy a zhoršujúcu sa sociálnu situáciu označil v dnešnej relácii TV JOJ Sedmička podpredseda Smeru pre školstvo a kultúru Dušan Čaplovič za hlavné príčiny nízkej účasti voličov v komunálnych voľbách. Podľa podpredsedu Aliancie nového občana (ANO) pre mimoekonomické oblasti Ľubomíra Lintnera príčinou nízkej účasti je správanie sa politických elít a z toho vyplývajúce sklamanie občanov z politiky. S výsledkami volieb obaja vyjadrili spokojnosť.
Avizované úvahy o výmene úradníkov na všetkých úrovniach štátnej správy považuje Čaplovič za úsilie ANO získať pozície pre svojich členov. Upozornil, že bude sledovať, či to budú len stranícki nominanti. Podmienkou reformy verejnej správy je fiškálna decentralizácia. "Pokiaľ sa nezrealizuje daňová reforma, VÚC budú štátnymi organizáciami," dodal. Lintner poprel tvrdenia, že odvolávanie úradníkov na všetkých úrovniach štátnej správy súvisí s vytváraním miest pre sympatizantov ANO. Výmenu odôvodnil tým, že na mnohých miestach pracujú nekvalitní ľudia, resp. pracujú ľudia, ktorí "nie sú náchylní na reformu". Lintner je presvedčený, že vládna koalícia je druhou šancou pre reformu verejnej správy. Kabinet však do programového vyhlásenia nezakomponoval pred voľbami deklarovanú zmenu územnosprávneho členenia z ôsmich na 12 vyšších územných celkov.
Čaplovič je presvedčený, že kauza Ivana L. sa vytiahne vždy, keď treba odviesť pozornosť od dôležitejších problémov. V tejto súvislosti poznamenal, že vyšetrovatelia sú pod politickým tlakom. Myslí si, že politickú zodpovednosť by mal niesť aj predseda HZDS a expremiér Vladimír Mečiar. Lintner poprel tvrdenia, že zatknutie Ivana L. bolo načasované. V prípade, že sa potvrdí podozrenie zo zneužitia štátneho orgánu - SIS na riešenie politických vecí, šéf HZDS by mal niesť politickú zodpovednosť. Obáva sa, že dôsledkom zatknutia Ivana L. bude kulminácia násilia predovšetkým v kriminálnom podsvetí a niektorí svedkovia sa stratia.
Za príčinu nedostatočného využívania financií z predvstupových fondov Európskej únie (EÚ) označil Lintner nekvalitne vypracované projekty a slabú informovanosť. Priznal, že na Slovensku absentuje diskusia o negatívach vstupu Slovenska do EÚ. Tie sa podľa neho najviac odrazia v poľnohospodárstve a vzdelaní. Čaplovič upozornil na potrebu pripraviť kvalitné projekty zamerané na získanie prostriedkov z regionálnych a kohéznych fondov. Za sociálne najcitlivejšie miesto SR po vstupe do EÚ považuje rovnako poľnohospodárstvo a vzdelanie.