
Cíti sa byť Ján Golian bohatým človekom? „Neviem, čo myslíte pod bohatstvom. Ja si vážim rodinu a jej hodnoty.“ Má trojizbový byt v detvianskom paneláku, dve autá a domček za tristotisíc korún pri Detve. „Plus nejaké úspory. Podnikanie v drevospracujúcom priemysle bolo veľmi ťažkým biznisom, ale aj tak som si príchodom sem platovo pohoršil.“ FOTO SME – MARCEL VLNA
Fotografia Jána Goliana na stránke ministerstva pôdohospodárstva je viac než nevydarená. Je na nej prísny starší muž s kvapkami potu na tvári. Zďaleka nevystihuje dojem zo štátneho tajomníka rezortu naživo. Tento seriózne pôsobiaci pán sa zviditeľnil už pred nástupom do funkcie. Negatívne.
Jeho firmy dlhovali štátnym inštitúciám i Poľnobanke milióny korún. Zorganizoval tlačovku, kde kauzy vysvetlil a nemieni sa k nim vracať. „Aféra okolo mojej osoby ma posilnila. Vytvorila taký tlak spoločnosti, že už nebude možné jednoduché, ale netransparentné veci ešte viac zatemniť. Budeme musieť konať jasne. Chcel by som preto novinárom poďakovať.“
Golian začal podnikať v roku 1992. Priatelia z Nemecka mu poradili, že ako človek z lesníckej fakulty by sa mohol podieľať na organizovaní likvidácie tamojšej kalamity. Po výčinoch počasia zostalo v nemeckých lesoch ležať šesťdesiat miliónov kubíkov dreva, čo je desaťročná ťažba Slovenska. Zobrali desať traktorov, päťdesiat drevorubačov a odišli na Západ. „Pomôcť vyčistiť lesy.“ To sa opakovalo nárazovo pri kalamitách až do minulého roku. „Vyťažili sme množstvo dreva, vysadili osem miliónov sadeníc, robili sme pestovné činnosti, oplotky.“ Na Slovensku sa potom zapojili do odstraňovania kalamity v Čiernom Balogu. „Tam však naša ťažobná skupina vyťažila len nejakých desaťtisíc kubíkov.“
Najskôr podnikali s firmou Golmeco, potom sa skupina okolo podnikateľa Goliana mala ambíciu pustiť aj do výrobných činností. Tak vznikla firma Kubicka. Práve tie firmy spôsobili Golianovi problémy s úradmi i médiami.
Kto je Ján Golian
Narodil sa v Detve, presne tam, kde donedávna prekvitalo okrem zbrojárskeho priemyslu aj lesníctvo. Pár rokov učil anatómiu, biológiu človeka a biológiu športového tréningu. Do roku 1990 bol šesť rokov vedúcim katedry, pracoval aj ako hokejový tréner, bol úspešným metodikom, členom predsedníctva federálneho aj slovenského zväzu ľadového hokeja, trénoval v Banskej Bystrici prípravkárov. Začínali u neho napríklad Voskár alebo Longauer. Spomína si aj na Majstrovstvá Európy osemnásťročných 1989 v Kyjeve, kde bol vedúcim federálnej výpravy neskorších hviezd ako Jágr, Reichel, Čechmánek, Jánoš.
Členom KSČ bol deväť rokov od roku 1980, pôsobenie v štátostrane ukončil ako mnohí ďalší počas revolučných udalostí 1989. Na istý čas dal politike zbohom, nakoniec však neodolal. „Zaujímam sa o ňu celý život, bol som zakladajúcim členom SDKÚ v Detve“.
Štátnym tajomníkom je mesiac. „Práca na ministerstve je pre mňa veľká zmena životného štýlu, budem potrebovať istý čas na adaptáciu. Pracujú tu sympatickí ľudia, ktorí majú záujem veci riešiť, a to mi dáva nádej, že sa to podarí.“
MARCEL VLNA