Bratislava 3. júla (TASR) - Zákonodarný zbor počas deviateho rokovacieho dňa schválil nový Zákonník práce, ktorý začne, až na malé výnimky, platiť od 1. apríla 2002. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši prijatie právnej normy zhodnotil ako súčasť zavŕšenia etapy zásadných zmien pracovného práva, ktorá z malými prestávkami trvala desať rokov. Pri záverečnom schvaľovaní hlasovalo 134 poslancov. Za prijatie Zákonníka práce bolo 100, proti 6, hlasovania sa zdržalo 19 a nehlasovalo 9. Minister za najdôležitejšiu časť poslancami predložených úprav považuje definovanie kolektívneho vyjednávania a posilnenie práv zamestnancov. Časť poslancov sa snažila svoje pripomienky k zákonom o verejnej a štátnej službe premietnuť aj do nového Zákonníka práce, čo sa aj v niektorých prípadoch stalo. Na základe rozhodnutia parlamentu sa i naďalej zachováva inštitút dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ktorý bol doplnený o dohody na brigádnické práce študentov. Pre nich nebude platiť limitujúcich 100 hodín. Spresnené boli aj možnosti dania okamžitej výpovede zamestnávateľom pre úmyselný trestný čin a nepodmienečné odsúdenie, pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Okamžitá výpoveď môže byť uplatňovaná do jedného mesiaca od dátumu, keď sa zamestnávateľ o takýchto dôvodoch dozvedel, alebo do jedného roku, keď dôvod na takéto ukončenie pracovného pomeru vznikol.
Poslanci definitívne schválili vládny návrh zákona o štátnej službe. Upravili sa tak právne vzťahy štátnych zamestnancov pri vykonávaní štátnej služby ako verejnoprávne vzťahy zamestnancov k štátu. Zriadi sa Úrad pre štátnu službu SR, ktorý zabezpečovať by mal vzniknúť 1. októbra tohto roku. V štátnom rozpočte na rok 2001 sa na jeho zriadenie a činnosť od júla tohto roku počíta s výdavkami 9,3 milióna Sk. Poslanci schválili aj niekoľko pozmeňujúcich návrhov, napríklad aby štátny zamestnanec dostal jeden ďalší plat počas jedného kalendárneho roka, a nie dva.
Parlament ako poslednú právnu normu spadajúcu do okruhu pracovného práva schválil zákon o verejnej službe. Bude platiť pre zamestnancov ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy, orgánov štátnej správy nižšej úrovne, rozpočtových a príspevkových organizácií, vyšších územných celkov a obcí. Bude sa vzťahovať aj na pracovníkov rozpočtových a príspevkových organizácií, zamestnancov škôl, Sociálnej poisťovne, Národného úradu práce, Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne, štátnych fondov a ďalších zamestnávateľov, o ktorých to ustanoví osobitný predpis. Samostatná hlava zákona je venovaná platovým náležitostiam, rozdeleniu platových tried, určenie tarifných a osobitných platov, príplatkov za riadenie a osobitných príplatkov. Novo sú definované nároky na príplatky napríklad za nadčas, za pohotovosť, za prácu cez sviatok a dni voľna a odchodné zamestnancov.
Prednesením stanoviska vlády k zákonu o samosprávnych krajoch ministrom vnútra SR Ivanom Šimkom začal parlament vo večerných hodinách rokovať v druhom čítaní o proklamovanej reforme verejnej správy. Po výzve podpredsedu parlamentu Igora Presperína sa do rozpravy prihlásilo 21 poslancov. Rozprava nebola obmedzená žiadnym reštrikčným ustanovením. Vystúpenie premiéra sa očakáva v utorok o 10.00 hodine.
Slovensko už nebude mať požiarnikov ale hasičov, príslušníkov Hasičského a záchranného zboru. Je to dôsledok parlamentom prijatého zákona, ktorý bude platiť od 1. apríla 2002. Hasiči budú podriadení ministrovi vnútra a zaradení do štátnej služby. Novým spôsobom, odlišne od doterajšej úpravy, sa komplexne upravila organizácia a riadenie, ako aj súvisiace inštitúty štátnej služby a právnych vzťahov príslušníkov zboru. Schválený bol aj zákon o ochrane pred požiarmi.
Rokovanie parlamentu bude aj v utorok trvať od 9.00 do 24.00 hodiny.
*pm
NNNN