SDKÚ – Za uspokojivé považuje výsledky komunálnych volieb podpredseda Ivan Mikloš. Ukázalo sa, že v krajských mestách, kde SDKÚ a KDH dospeli pred voľbami k dohode, boli ich kandidáti úspešní, napríklad v Trenčíne a Nitre. Naopak, v Prešove a Košiciach SDKÚ a KDH pretláčali každá vlastných kandidátov, ale neúspešne. SDKÚ bola už menej úspešná pri voľbe poslancov zastupiteľstiev. Jej kandidáti obsadia 1 066 kresiel.
KDH – Podpredseda Pavol Minárik je s komunálnymi voľbami spokojný. Podľa neho KDH dopadlo lepšie ako v parlamentných voľbách a „za zlatý klinec“ označil Bratislavu, kde sa presadil Andrej Ďurkovský. Kresťanskí demokrati získali po HZDS druhý najväčší počet poslancov v zastupiteľstvách.
SMK – V strane vládne spokojnosť. Svoje pozície si mierne vylepšila. Pred štyrmi rokmi SMK obsadila 224 miest starostov a primátorov, teraz ich má 233 a 2050 poslancov zastupiteľstiev. „Všetko je v poriadku. Teraz už máme primátora aj v Šamoríne, Fiľakove či v Komárne. Určite je to úspech,“ povedal líder strany Béla Bugár.
ANO – reakcie krajských predsedov strany podľa podpredsedu Ľubomíra Lintnera hovoria o spokojnosti. ANO sa presadila najmä v koalíciách. V 25 najväčších mestách Slovenska bola v 17 víťazných koalíciách.
HZDS – tradične zlyhalo vo veľkých mestách. Oveľa úspešnejšie bolo v menších sídlach, zaznamenalo však úbytok starostov a primátorov. Pred štyrmi rokmi získalo 602 kresiel, teraz 384. Hnutie bude mať najviac poslancov zastupiteľstiev – 3 564. Šéf volebného tímu HZDS Viliam Soboňa skromne povedal: „Neočakávali sme viac.“ HZDS už tradične po voľbách zopakovalo, že musí inak pôsobiť v mediálnej oblasti a že výsledky volieb nie sú dôvodom na personálne zmeny.
Smer – snažil sa do samosprávy dostať cez koalície, ale žiadny významnejší úspech nedosiahol. Jeho predstavitelia sa skôr obmedzili na konštatovania, že nízka účasť občanov vo voľbách vyplýva zo znechutenia z politiky a zo zlej sociálnej situácie.
KSS – podobne ako v parlamentných voľbách bodovala skôr na východe republiky. Presadzovala sa tiež v niektorých koalíciách. Prvý podpredseda strany Ivan Hopta by si však vedel predstaviť aj väčší úspech kandidátov KSS, keby niektorí funkcionári KSS tvrdošijne nezotrvávali na stanovisku, že komunisti majú ísť do volieb samostatne. „Mohli sme byť členmi stredovo-ľavých koalícií, kde by sme boli úspešní,“ povedal.
Pozn. Zisky strán sú len orientačné. Štatistický úrad totiž nezohľadnil, aké sú reálne zisky strán, ktoré vytvorili mnohopočetné koalície. (sp)