Komunálne výsledky sú na svete, ale ich celoslovenská fotografia vzbudzuje rozpaky. Nedá sa totiž prečítať. Vysoko nad dvesto koaličných kombinácií v primátorských i poslaneckých voľbách (hlásenie ÚVK) vytvára úplne zmätočný obraz. Na prvý pohľad sa nedá zistiť, že kto na republikovej úrovni vyhral a kto prehral.
Pred štyrmi rokmi bolo aj z našich komunálnych výsledkov napríklad zrejmé, že HZDS sa vracia do hry a neprestáva byť najsilnejšou stranou v štáte. Zregionálnych volieb pred rokom vzišiel mnohovrstevný signál o „znovuzrodení“ KDH, vzostupe SMK, veľkých očiach Smeru a smutnej budúcnosti ľavice. Dnes nie je z prvej snímky novej komunálnej mapy jasné nič. Možno sa čosi vyfarbí, keď sa koaličné reťazce rozšifrujú do počtu mandátov podľa jednotlivých strán.
Ako jalové sa ukázali varovania pred nezáujmom občanov. Teda ak skoro päťdesiatpercentnú účasť vnímame v reálnom kontexte. Pocit, že v mestskej a obecnej politike sa toho nedeje toľko, ako v celoštátnej, je v demokraciách usadený a rozšírený. Je márnotratné a smiešne vyháňať ho z občianskeho povedomia kampaňami. Dôvodom na paniku nie je ani priepasť medzi záujmom v mestách a na vidieku, či medzi vekovými skupinami. Musíme si skrátka zvyknúť na to, že so zvyšujúcou sa vzdialenosťou od prednovembrových čias sa bude zužovať tá časť elektorátu, ktorá chápe volebnú účasť ako „občiansku povinnosť“. Pričom na Slovensku zatiaľ komunálna krivka ani veľmi neklesá 52 % v r. 1994, 54 % - 1998 a teraz 50.
Celoslovenský význam má výsledok z Trenčína, kde najsilnejšia Mečiarova bašta padla s takým rachotom, že HZDS stratilo nielen post primátora, ale vypratalo sa fakticky aj zo zastupiteľstva. Príklad s opačným znamienkom sa „podaril“ v Prešove, kde konflikt SDKÚ a KDH doslova vystrelil do primátorského kresla outsidera z polomŕtvej SDĽ. Inak sa posty „veľkých primátorov“ krajských miest vrátane hlavného, delili podľa očakávania.
Ak tieto voľby zanechali nejaký odkaz, potom je to výzva, aby si strany posvietili na svoje lokálne spojenecké stratégie. Komunálne voľby sú síce (aj) o kanalizácii, chodníkoch a zeleni, nie je to však argument na ospravedlnenie bezcharakterných koalícií, ktoré znevažujú a parodizujú politiku v jej samotnej podstate.

Beata
Balogová
