DOBŠINÁ. Rodinný dom na ulici, kde žijú prevažne Rómovia, sa zmenil na improvizovanú materskú školu. Navštevuje ho dvanásť rodín s dvadsiatimi deťmi trikrát do týždňa.
„Považovali nás za hlúpe a naivné, iba zamávali rukou a nerozumeli, prečo to všetko robíme,“ hovorí Erika Polgáriová z Dobšinej o ťažkých začiatkoch rodinného centra, ktoré otvorili vlani s kolegyňou Eleonórou Liptákovou. Mladé matky z Dobšinej učia, ako sa starať o deti a vzdelávať ich. Po roku svoje rozhodnutie neľutujú.
Učiteľky z Dobšinej sa zviditeľnili emotívnym listom bývalému ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi pred dvoma rokmi. V otvorenom liste priamo opísali problémy pri vzdelávaní detí z neprispôsobivých rodín.
List si na internete prečítalo 260-tisíc ľudí, desiatky tisíc ho na Facebooku označili palcom hore. Napriek veľkej podpore verejnosti, pomoc od štátu neprišla.
V rodinnom centre v Dobšinej už majú Vianoce. FOTO: SME - Ján Krošlák
Hygiena aj v chatrči
"Mamičky sme vyberali pozorne, sú to naše bývalé žiačky, ktoré otehotneli medzi 14. a 16. rokom, jedna z nich dokonca bola už dvojnásobná mamička,“ hovorí Liptáková.
Nepísaným pravidlom je, aby rodiny do centra chodili čisté, deti neboli zanedbané a nemali vši či blchy. „Kto chce, aj keď býva v chatrči, dokáže sa v rámci svojich možností postarať o vlastnú hygienu,“ tvrdí rázne Liptáková.
„Už v škole sme s týmito dievčatami riešili problémy, o ktorých by mali hovoriť s rodičmi, ale ony prišli za nami,“ vysvetľuje Liptáková. Jedno z nich až po rozhovore s nimi zistilo, že je v šiestom mesiaci tehotenstva.
Milan Kotlár chodí do centra so svojou družkou Veronikou a dvoma deťmi Patrikom a Dominikou. „Pred rokom nepoznal tvary, dnes už ich vie rozoznať, dokáže ich triediť aj podľa farby, je to chlapík,“ teší sa zo svojho syna. Domček navštevujú od otvorenia. „Dalo mi to väčšiu chuť starať sa o deti, chcem, aby sa mali v živote lepšie.“