BRATISLAVA. Minister spravodlivosti Tomáš Borec (Smer) chce mať svojho kandidáta aj v januárovej doplňovacej voľbe, ktorá ma skompletizovať kandidátku Slovenska na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).
Nevie však, či sa mu ho podarí zabezpečiť pre krátkosť času, ktorý je reálne k dispozícii.
Termín doplňovacej voľby predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková stanovila na 26. januára s tým, že návrhy kandidátov možno predkladať do 2. januára budúceho roku.
Borec upozornil, že z jeho pohľadu možno niekoho osloviť iba do začiatku vianočných sviatkov. Potom sa začína dovolenkové obdobie.
V pondelok Súdna rada nezvolila dostatočný počet kandidátov. V hlasovaní uspel košický sudca Ladislav Duditš a bývalá právnička ESĽP Zuzana Dlugošová.
Nestihnú termín
Kandidátku, z ktorej budú vyberať členovia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, treba doplniť ešte o jedno meno.
Kandidátka ministra sudkyňa Najvyššieho súdu Alena Poláčková bola v pondelok v hre o tretie miesto na kandidátke.
V prvej voľbe skončila na štvrtom mieste za ústavným právnikom Petrom Kresákom. Kresáka volilo deväť členov rady, Poláčkovú sedem.
V druhej voľbe ani Kresák, ani Poláčková nepresvedčili potrebných 10 zo 16 prítomných členov rady. Kresák získal osem hlasov a Poláčková opäť sedem.
Slovensko pre neúplnú kandidátku nestihne termín 5. januára, kedy ju má predložiť do Štrasburgu.
"Z môjho pohľadu to je nie celkom dobrá správa, pretože na to, aby sme splnili ten záväzok voči ESĽP, mali byť už dodaní všetci traja," reagoval minister spravodlivosti.
V Štrasburgu sme opäť prepadli, hanba za sudcov sa očakávalaČítajte
Hanba na súde
Slovensku sa nedarí obsadiť miesto na štrasburskom súde. Zástupcovi Slovenska Jánovi Šikutovi uplynulo funkčné obdobie 31. októbra 2013, odvtedy nadsluhuje.
Parlamentné zhromaždenie Rady Európy odmietlo už dva zoznamy kandidátov, preto musí Slovensko predložiť tretí.
Nepostačovali kvalifikačné predpoklady doteraz navrhnutých kandidátov.
Borec nevedel povedať, či zvolení sudca Duditš a právnička Dlugošová sú dostatočne kvalitní.
"Nemal som možnosť s nimi hovoriť, ani ich osobne nepoznám, takže sa mi k tomu ťažko vyjadruje," povedal. "Navyše, je to rozhodovanie, ktoré nerobí žiaden slovenský orgán, ale orgán európsky."