BRATISLAVA. Jozef Čentéš podporil vlani kandidatúru Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora.
Hovorí, že Čižnár mu zas sľúbil, že ak by porušil svojím konaním Čentéšove práva, rezignuje.
„Choď do toho, ja budem čakať tri-štyri roky, podporujem ťa,“ opísal Čentéš v nedeľu pre SME rozhovor z čias, keď bol v kauze zablokovaný Ústavný súd.
O dohodách so súčasným generálnym prokurátorom prvý raz prehovoril v nedeľu v RTVS, kde sa stretol s bývalým prezidentom Ivanom Gašparovičom, ktorý ho predtým odmietol vymenovať.
Reagoval tak na Čižnárovu výzvu v sobotňajšom vydaní denníka Pravda, aby objasnil vzájomné vzťahy.
Šéfa potrebovali
S Čižnárom sa Čentéš podľa vlastných slov stretol dvakrát na Právnickej fakulte UK minulý rok v máji. V tom čase sa súdil s Gašparovičom na Ústavnom súde.
„Naše stretnutie súviselo s tým, že ma bývalý prezident odmietol vymenovať a funkcia generálneho prokuratúra bola asi dva roky a tri mesiace neobsadená,“ tvrdí Čentéš.
„Na prokuratúre sa udiali veci, ktoré jej poškodili povesť ako napríklad Glance House,“ spomenul kauzu nezákonného prevodu majetku na pokyn bývalého šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku.
Hovorí, že prebrali aj prípadnú novú voľbu generálneho prokurátora. „Rešpektujem tvoje námietky a ústavné sťažnosti,“ povedal mu vraj Čižnár medzi štyrmi očami.
Čižnár prehovorí
„Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vysvetlí všetky okolnosti predchádzajúce jeho kandidatúre tak, ako sa skutočne stali,“ odkázala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová v reakcii na Čentéšove tvrdenia.
Ústavný súd vo štvrtok priznal, že Čentéšove práva prezident porušil. Priznal mu odmenu 60-tisíc eur, ale nie právo znovu kandidovať do vedenia Generálnej prokuratúry.
Národná rada v roku 2011 zvolila Čentéša za generálneho prokurátora, ale Gašparovič ho odmietol vymenovať.
Odvolal sa na okolnosti voľby či skartáciu výpovede poslanca OĽaNO Igora Matoviča. Čentéš na súde namietal porušenie svojich základných práv.
Medzitým Smer zvolil v júni 2013 za generálneho prokurátora Čižnára, ktorého Gašparovič vymenoval.
Pre námietky zaujatosti, ktoré podali Čentéš či Gašparovič až proti 12 z 13 sudcov Ústavného súdu, súd rozhodnutie odkladal.
Situáciu odblokoval nový prezident Andrej Kiska, ktorý stiahol všetky námietky svojho predchodcu.
Ďalšie vyjadrenia v diskusii RTVS
Nevymenovaný generálny prokurátor vníma výšku odškodného ako signál.
Jozef Čentéš v nedeľu v RTVS povedal, že rozhodnutie súdu vníma ako historický okamih, pretože Ivan Gašparovič je podľa jeho vedomostí prvým prezidentom v novodobej histórii Slovenska, o ktorom Ústavný súd skonštatoval, že porušil práva fyzickej osoby.
Zároveň sa podľa neho ešte v histórii nášho Ústavného súdu nestalo, aby priznal fyzickej osobe tak vysoké odškodné ako jemu. „Aj takto vyjadril, ako hlboko boli porušené moje práva,“ uviedol.
Ústavný súd priznal Čentéšovi odškodné vo výške 60-tisíc eur, tie prokurátor prisľúbil venovať na charitu a združeniu Via Iuris.
Gašparovič hovoril o politike
Na otázku moderátora, či neľutuje, že vstúpi do histórie ako prvý prezident, ktorý rozhodol protiústavne, Gašparovič uviedol, že mu je ľúto, že došlo k spolitizovaniu celej kauzy.
„Ústavný súd nerozhodol v zmysle Ústavy, zákona a ostatných noriem, ale vyslovene politicky,“ zdôraznil bývalý prezident.
Ten ešte podľa jeho slov nevie, či využije možnosť obrátiť sa v tejto veci na medzinárodné súdne inštancie. Rozsudok si musí najprv preštudovať.
Dokumenty, na ktoré sa Čentéš pri ústavných sťažnostiach odvolával, nehovoria podľa Gašparoviča, že musí byť zvolený alebo menovaný. „A keďže nesplnil dôvody, ktoré sú dané na takúto funkciu, od prezidenta nemohol nikto nič čakať, len to, že nevyhovie.“
Návrat ku skartácii
Podľa Čentéša senát Ústavného súdu dôkladne preskúmal štyri dôvody, pre ktoré ho bývalý prezident nechcel vymenovať.
Gašparovič, naopak, tvrdí, že súd sa okrem prípadu skartovania výpovede Igora Matoviča ostatnému nevenoval.
Čentéš sa vyjadril, že Ústavný súd suploval úlohu bývalého prezidenta, lebo vypočul všetkých svedkov, pričom Gašparovič ho vtedy neprijal.
Ku skartácii Čentéš uviedol, že išlo o ľudský omyl, čo podľa neho takto vyhodnotili aj jeho nadriadení a tiež svedkovia pred Ústavným súdom.
„V banálnom výsluhu svedka (Matoviča) toľko chýb,“ poznamenal Gašparovič.
Čentéš reagoval slovami, že Gašparovič mal vo svojom zdôvodnení k nevymenovaniu viaceré chyby, napríklad zlý dátum Matovičovho výsluchu a iné.
„Pán Čentéš by mal vedieť, že aj nedbanlivosť je trestná. Hovorí, že sa dopustil ľudského omylu, z nedbanlivosti, a on za to dostal odmenu od ústavného súdu. A teraz sa ide chváliť, že to ide dať ľuďom, ale mal dostať trest, nie odmenu,“ poznamenal Gašparovič.
tasr, sita

Beata
Balogová
