Bratislava 3. júla (TASR) - Návrhom na určenie platových náležitostí pre predsedov ústredných orgánov štátnej správy, ktorý predkladá vedúci Úradu vlády SR Tibor Tóth, by sa mala zaoberať vláda SR na svojej dnešnej 166. schôdzi. Materiál je však tajný rovnako ako návrh, na základe ktorého kabinet minulý týždeň schválil odmeny pre predsedov ústredných orgánov štátnej správy a splnomocnenca na ochranu osobných údajov. Výška odmien zostala pre daňových poplatníkov utajená.
Vláda prerokuje aj návrh na riešenie usporiadania majetkových vzťahov na vodnom diele Gabčíkovo. V súčasnosti patrí časť objektov vodohospodárskeho úseku, vybudovaných v rokoch 1978 až 1992 z prostriedkov štátneho rozpočtu do správy Slovenského vodohospodárskeho podniku š.p., časť objektov, postavených v rokoch 1993 až 2000 z prostriedkov zahraničných bankových úverov je v správe štátneho podniku Vodohospodárska výstavba a objekty energetickej časti sú v majetku a.s. Slovenské elektrárne. Vytvoril sa tak stav, že Vodohospodárska výstavba, š.p. nemá žiadne finančné prostriedky nielen na splácanie svojich úverových záväzkov, ale ani na zabezpečenie dostavby, prevádzky a údržby vodohospodárskych objektov tohto vodného diela.
Vláda SR ešte v roku 1996 uložila ministrovi pôdohospodárstva v spolupráci s ministrom hospodárstva iniciovať vyčlenenie VE Gabčíkovo zo Slovenských elektrární a.s. a jej včlenenie do Slovenského energetického podniku, š.p., ako realizátora pôvodných zámerov financovania VD Gabčíkovo. Rezort pôdohospodárstva následne koncom roka 1997 predložil na Úrad vlády SR návrh na usporiadanie majetkových vzťahov na VD Gabčíkovo, ktorý však s ohľadom na negatívne stanoviská niektorých dotknutých rezortov nebol vládou SR prerokovaný a odsúhlasený. Zásadné rozpory v názoroch na riešenie tohto problému medzi zúčastnenými ministerstvami spôsobili, že tento problém zostal doposiaľ nedoriešený.
Predkladaný návrh riešenia je rozložený na dve etapy. V rámci prvej etapy sa v prechodnom období s predpokladom do 1. januára 2002 navrhuje doterajšie vzťahy medzi subjektmi Združenia Dunaj nahradiť bilaterálnymi zmluvami pri súčasnom pozastavení činnosti Združenia Dunaj. V druhej etape s navrhovanou účinnosťou od 1. januára 2002 sa navrhuje vytvoriť nový samostatný právny subjekt na vodnom diele Gabčíkovo - združujúci energetickú a vodohospodársku časť, na ktorý budú prevedené všetky záväzky súvisiace s prevádzkou, dostavbou a financovaním tohto diela vrátane dlhovej služby.
Súčasťou programu vlády bude aj návrh na poskytnutie návratnej finančnej výpomoci pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, Správa o stave vymáhania pohľadávok SR v zahraničí za rok 2000 a informácia o čerpaní prostriedkov z európskych fondov.