Bratislava 9. decembra (TASR) - Financovaním najvyššej formy liečby neplodnosti metódou asistovanej reprodukcie zaoberalo sa na dnešnej tlačovej besede v Bratislave OZ Bocian.
Podľa viacerých indícií pripravovaná novela Zákona č. 277/1994 Z. z. o zdravotnej starostlivosti mení filozofiu úhrad zdravotnej starostlivosti v tom zmysle, že mnoho výkonov nebude hradených z tzv. sociálneho balíka, t. j. zo základného povinného zdravotného poistenia, ale na základe zmluvného pripoistenia. "Zdravotné výkony pri umelom oplodnení sa tak ocitli v skupine výkonov zmluvného pripoistenia," povedala dnes pred novinármi v Bratislave predsedníčka OZ Bocian Denisa Priadková.
Hoci OZ Bocian súhlasí s reformou zdravotníctva, nerozumie, prečo sa umelé oplodnenie ocitlo medzi týmito výkonmi. "Súhlasíme s príplatkami, ale v rozumnej miere," uviedla predsedníčka OZ Bocian.
Podľa Denisy Priadkovej najväčším problémom je, že ľudia nevnímajú neplodnosť ako chorobu a mnoho ľudí má voči umelému oplodneniu predsudky. "Mnohí považujú umelé oplodnenie za luxus," dodala.
Na Slovensku existujú štyri centrá, ktoré sa asistovanou reprodukciou zaoberajú. Ročne sa v dôsledku umelého oplodnenia narodí vyše 450 detí, čo je podľa MUDr. Miroslava Hermana z košického centra žalostne málo. "Evidujeme 500 čakateliek, pretože Všeobecná zdravotná poisťovňa pre ne nenašla peniaze na úhradu liečby," povedal MUDr. Jozef Valky.