BRATISLAVA. Na Slovensku žije 25 detí, ktoré sa narodili HIV pozitívnym matkám. Päť z nich nemá ani dva roky, ukazujú štatistiky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave, ktorý má údaje od Národného referenčného centra pre HIV/AIDS.
„Žiadne z detí týchto matiek nie je HIV pozitívne,“ hovorí Katarína Nosálová, hovorkyňa bratislavských regionálnych hygienikov.
Deti sa narodili 23 matkám so smrteľným vírusom, dve HIV pozitívne matky porodili po dve deti. Naše štatistiky sú priaznivejšie ako české, tam sa infekciou nakazilo päť detí od svojich matiek. Celkovo však porodilo v Česku deti 155 HIV pozitívnych matiek.
Na Slovensku všetky HIV pozitívne ženy počas tehotenstva dostávajú lieky a počas pôrodu aj po ňom im podávajú antiretrovirotiká, čím sa liečia matka aj dieťa. Riziko prenosu nákazy z matky na dieťa sa znižuje aj pôrodom cisárskym rezom.
„Matky sa najviac boja, že ich dieťa zostane do konca života HIV pozitívne a bude navždy trpieť,“ hovorí o tehotných ženách nakazených vírusom Jozef Gnida, šéf občianskeho združenia HIV pomoc. Ponuku SME na rozhovor ani s prísľubom anonymity žiadna z matiek, ktorým pomáha, nevyužila.
Gnida hovorí, že tehotné matky nakazené vírusom potrebujú najmä psychickú podporu svojich blízkych. O probléme sa boja s kýmkoľvek hovoriť, a tak o ich rizikovom tehotenstve často nevie nikto okrem ich partnera.
Pochopenie často nenachádzajú ani v nemocniciach pred pôrodom či počas neho.
Nádej takýmto ženám dodávajú najmä štatistiky, podľa ktorých boli všetky tehotenstvá a pôrody bez vážnych komplikácií. „Rodia sa zdravé deti bez vážnych následkov pre dieťa či matku.“
Na Slovensku sa počet HIV pozitívnych ľudí sleduje od roku 1985. Odvtedy zaznamenali 577 prípadov nákazy vírusom u 498 mužov a 79 žien. V dôsledku nákazy zomrelo 53 ľudí, 41 z nich bolo už v štádiu AIDS.

Beata
Balogová
