Bratislava 9. decembra (TASR) - Problematickou v otázke ľudských práv v Slovenskej republike zostáva podľa riaditeľa Slovenského národného strediska pre ľudské práva Ondreja Srebalu aj naďalej ich praktická realizácia v konaní štátnej moci, ako aj pretrvávajúca nízka úroveň právneho vedomia občanov. Za dôležitú v tejto súvislosti považuje právnu istotu a vymožiteľnosť práva, ktorá sa odráža v efektívnom a pružnom konaní súdov i celého systému orgánov práva. "Štáty, kde hlavným problémom súdov sú prieťahy v súdnom konaní a výrazným problémom polície a prokuratúry sú ich efektívnosť a korupcia, ťažko hovoriť aspoň o slušnej úrovni vymožiteľnosti práva a právnej istoty," uviedol Srebala dnes na bratislavskej konferencii pri príležitosti utorňajšieho 54. výročia prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv.
Podľa Srebalu právna istota znamená, že právne predpisy by mali v nezmenenej podobe platiť čo možno najdlhšie. Ich časté zmeny však vedú k neprehľadnosti až chaosu v právnom poriadku. "Najžiarivejšími príkladmi právnej neistoty SR je zrejme Zákonník práce, ktorý bol novelizovaný ešte pred nadobudnutím účinnosti, ďalej zákony o podávaní majetkového priznania občanov alebo celý systém daňových zákonov," povedal. V protiklade s množstvom nových zákonov v SR je pritom skutočnosť, že základné justičné kódexy, napriek mnohým novelizáciám, zostali v platnosti od 60-tych rokov. "Je to skutočne situácia, ktorá je hodná kritiky," konštatoval.
Pre vnútroštátnu ochranu ľudských práv je podľa Srebalu rozhodujúca existencia právneho štátu a uplatňovanie princípov fungujúcej demokratickej spoločnosti. SR pritom všetky tieto zásady zakotvuje a garantuje v ústave a právnom poriadku.
Za najväčší význam Všeobecnej deklarácie ľudských práv považuje Srebala presadenie princípu, že ochrana práv jednotlivcov v prípade ich porušenia štátom môže byť predmetom záujmu a riešenia iných členov medzinárodného spoločenstva. "Deklarovaním medzinárodných záväzkov akceptovali štáty potrebu a dôležitosť regulovať ochranu ľudských práv normami medzinárodného práva a utvárať medzinárodný kontrolný mechanizmus na ich dodržiavanie," povedal.
Konferenciu ku Dňu ľudských práv zorganizovali Slovenské národné stredisko pre ľudské práva v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou pre medzinárodné právo pri Slovenskej akadémii vied a Kanceláriou verejného ochrancu práv.