Bratislava 3. júla (TASR) - Za najväčší projekt Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR považuje generálny riaditeľ sekcie ochrany zložiek životného prostredia MŽP SR Ivan Závadský zákon o odpadoch. Zdôraznil, že od 1. júla posilňuje úlohy samosprávy.
Ako na dnešnej tlačovej besede riaditeľka odboru environmentálneho práva MŽP SR Božena Gašparíková informovala, zo zákona sa pôvodcom komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov stáva občan. Ten je povinný nakladať, alebo inak s nimi zaobchádzať v súlade so všeobecne záväzným nariadením obce. To znamená, že je povinný zapojiť sa do systému zberu komunálneho odpadu v obci a užívať zberné nádoby systému zberu komunálnych odpadov v obci. Ďalej je povinný ukladať komunálne odpady alebo ich oddelené zložky a drobné stavebné odpady na účely ich zberu na miesta určené obcou a do zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu komunálnych odpadov z obcí. Poukázala na to, že za zber, prepravu a zneškodnenie komunálnych odpadov sa bude platiť obci miestny poplatok. Tieto poplatky budú sa môcť pohybovať od 80 do 1200 korún na osobu a kalendárny rok. Výnos miestneho poplatku sa použije výlučne na úhradu nákladov spojených s nakladaním s komunálnymi odpadmi, najmä na ich zber, prepravu, znehodnocovanie a zneškodňovanie. Časť zákona týkajúca sa platenia poplatkov obciam nadobudne účinnosť 1. januára 2002.
Novinkou podľa Gašparíkovej je, že zákon zavádza udeľovanie autorizácie, to znamená, udelenie oprávnenia podnikateľovi na výkon činnosti na nakladanie s opotrebovanými batériami a akumulátormi, na nakladanie s odpadovými olejmi a zber a spracovanie starých vozidiel. Ďalej povedala, že tento zákon prevádzkovateľom skládok odpadov ukladá povinnosť vytvárať počas prevádzky skládky odpadov účelovú finančnú rezervu, ktorej prostriedky sa použijú na uzavretie, rekultiváciu a monitorovanie skládky odpadov po jej uzavretí.