Bratislava 3. júla (TASR) - Ministerstvo kultúry SR predloží ešte tento týždeň na rokovanie vlády návrh na transformáciu systému zabezpečenia vzťahov SR k zahraničným Slovákom. Uviedol to na dnešnej tlačovej besede MK SR generálny riaditeľ sekcie medzinárodnej spolupráce Andrej Zmeček.
Východiskom koncepcie MK SR je návrh riadiaceho a koordinačného centra, lokalizovaného priamo na existujúcom ústrednom orgáne štátnej správy. Na zabezpečovanie vzťahov so zahraničnými Slovákmi v tejto oblasti bude na MK SR zriadený samostatný organizačný útvar - Centrum pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý bude zodpovedný za plánovanie a vecnú realizáciu jednotlivých aktivít, umenia a médií. Vrátane ich financovania, ako aj za informačnú a koordinačnú činnosť súvisiacu s poskytovaním aktívnej pomoci krajanom pri pobyte na území SR. Centrum by malo sídliť na Jakubovom námestí, v bývalej budove Slovenského rozhlasu, ktorá je v správe MK SR. Čiastkové úlohy budú prenechané tým ústredným orgánom štátnej správy, ktoré sú za ich výkon v súlade s platnou legislatívou zodpovedné.
MK SR ďalej v materiáli okrem iného navrhuje zrušenie funkcie splnomocnenca vlády SR pre zahraničných Slovákov. Súčasťou koncepcie je aj čiastočná delimitácia sekretariátu splnomocnenca s tým, že komplex úloh v danej oblasti bude zabezpečený vecne príslušnými ústrednými orgánmi štátnej správy. Relevantná časť kapacít sekretariátu bude podľa návrhu presunutá do štruktúr Ministerstva zahraničných vecí. Múzeum zahraničných Slovákov by sa malo čiastočne delimitovať do fondov Slovenského národného múzea.
Cieľom aktivít v oblasti školstva bude predovšetkým podpora výchovno-vzdelávacieho procesu na všetkých typoch krajanských škôl a súčasne zabezpečenie podmienok a predpokladov pre vzdelávanie krajanských detí na Slovensku. V koncepcii sa tiež navrhuje zmena gestorstva zákona o zahraničných Slovákoch z MK SR na MZV SR.
Zámerom navrhovaného riešenia zabezpečenia vzťahu SR ku krajanom žijúcich v zahraničí je podľa ministerstva priblížiť disponibilné zdroje, kapacity a najmä konkrétne činnosti čo najväčšmi aktuálnym a skutočným potrebám i problémom krajanských spoločenstiev aj jednotlivcov.