Zbližovanie demokratického sveta s nedemokratickou komunistickou Čínou neobišlo a asi ani neobíde Slovensko. Už na začiatku januára sa prezident Rudolf Schuster vyberie na návštevu do tejto krajiny. S hlavou štátu sa tam vyberú aj mnohí podnikatelia, ktorí sa budú s touto ekonomicky zaujímavou krajinou snažiť nadviazať obchodné spojenie. Slovensko sa tak zaradí do skupiny štátov, ktoré aj napriek tomu, že vedia o porušovaní ľudských práv v Číne, o tom, že viac než päťdesiat rokov okupuje Tibet a vládne totalitným režimom, sú ochotné s ňou obchodovať.
Ak sú USA symbolom demokracie a ony samy ako jedny z prvých začali búrať komunikačné bariéry, ktoré samy zaviedli, nie je sa čo čudovať, že aj taký malý štátik v strede Európy, ako je Slovensko, sa rozhodol nasledovať ich príklad. USA nie sú samy. Aj iné veľmoci, ktoré sú symbolmi demokracie a rešpektovania ľudských práv -Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko atď. - radšej prižmúrili oči a začali sa na komunistickú Čínu pozerať hlavne ako na bohatú a lacnú Čínu.
Schusterova návšteva v Číne bude historicky prvou návštevou našej hlavy štátu v tejto krajine. Nebude však prvým politikom, ktorý sa bude tváriť, že je v Číne všetko v poriadku. Už dávno pred ním HZDS vyslalo za čínskymi súdruhmi stranícku delegáciu pod vedením Arpáda Matejku, priamo na zjazd čínskych komunistov. Bývalý predseda parlamentu Jozef Migaš (SDĽ) sa tam vybral na obchodnú misiu, ktorá nepriniesla takmer žiadne výsledky. Možno Schuster dúfa, že sa mu s bývalými súdruhmi podarí nadviazať lepšie priateľské a obchodné vzťahy. Napokon, sníva o nich aj predseda Smeru Robert Fico.
Keď však už bude prezidentov špeciál letieť ponad Tibet, mohol by si aspoň spomenúť na tých nešťastníkov pod ním. Pozrieť sa cez okienko dolu, lebo dobre vieme, že v tejto súvislosti nemôžeme od našej hlavy štátu očakávať viac. Napríklad postoj, ktorý v tejto otázke zaujal jeho český kolega Václav Havel. Ten verejne vyjadril nesúhlas s nadväzovaním obchodných vzťahov s ázijskými komunistami, a to aj za cenu, že ich vlastne zmaril.

Beata
Balogová
