SZS – Strana zelených na Slovensku získala samostatne 121 poslaneckých kresiel a 5 primátorov a starostov obcí. Predseda zelených Pavol Petrík považuje výsledok jeho strany v komunálnych voľbách za úspech. V troch krajských mestách sa stal primátorom kandidát, ktorého podporovali v rámci koalície.
OKS – Konzervatívci presadili samostatne len 20 poslancov do mestských a obecných zastupiteľstiev a 2 starostov. Keďže nikde nemajú veľké zastúpenie, úloha strany bude podľa jej predsedu Petra Tatára predovšetkým kontrolná.
PSNS – Praví národniari získali 250 poslancov v zastupiteľstvách a 13 starostov a primátorov miest. Podpredseda PSNS Rastislav Šepták tvrdí, že je to jednoznačný úspech. Za dôležité považuje, že si dokázali udržať tradičnú baštu pravých národniarov – Žilinu.
SNS – Strana získala samostatne 673 poslaneckým miest a 38 primátorov a starostov. Podpredseda strany Jaroslav Paška hovorí o úspechu, pretože po „týchto voľbách je zastúpenie SNS výraznejšie a rozsiahlejšie ako pred voľbami“. SNS však stratila primátorské kreslo v Nitre.
DÚ – Demokratická únia získala samostatne len 9 poslancov v mestských a obecných zastupiteľstvách. Kandidátov na primátorov a starostov samostatne nestavala. Ján Budaj z DÚ však považuje výsledok jeho strany za úspech, pretože uspela v koalícii s inými stranami.
DS – Demokratická strana získala vo voľbách 273 poslaneckých kresiel a 18 starostov a primátorov. Podľa podpredsedu strany Juraja Bartu boli úspešní tam, kde sa pravicové strany dokázali dohodnúť na spoločnom kandidátovi.
SDA – „Ako mimoparlamentná ľavica sme nedopadli najhoršie,“ povedal predseda SDA Milan Ftáčnik. Strana chce komunálne voľby hodnotiť ako bázu pre rozvoj ľavicovej politiky. SDA samostatne získala 140 poslaneckých miest a 8 miest primátorov a starostov.
SOP – S výsledkom volieb sú spokojní. „Neplačeme nad výsledkami, samozrejme čakali a priali by sme si, aby sa viac uplatnili naši kandidáti,“ hovorí Marian Mesiarik. Stranu bude reprezentovať 5 starostov a 55 poslancov.
SDĽ – Ľavičiari považujú svoj výsledok v porovnaní s parlamentnými voľbami za úspech. Bývalá druhá najsilnešia vládna strana bude mať 128 starostov a primátorov a 1619 poslancov. „Veľmi nás teší predovšetkým to, že dvaja naši členovia sú primátormi krajských miest,“ vyhlásil podpredseda SDĽ Ľubomír Petrák.
HZD – Predseda hnutia Ivan Gašparovič hovorí, že „opticky to ešte nie je také dobré ako reálne“. Hnutie získalo 18 kresiel starostov a primátorov a 211 poslaneckých mandátov. Aj HZD tvrdí, že je s volebným výsledkom spokojné. Jedno poslanecké miesto získalo aj v bratislavskom zastupiteľstve.
SDSS – Strana hodnotí svoje výsledky vzhľadom na stav, v akom sa nachádza, triezvo. „Na politickej scéne je dosť malý vplyv SDSS v komunálnej politike,“ povedal Peter Baráth, predseda strany. (rp, pcs)