Bratislava 3. júla (TASR) - Tridsať percent obyvateľov Slovenska je presvedčených, že reforma verejnej správy prispeje k ľahšiemu a efektívnejšiemu riešeniu problémov miest a obcí. Podľa 38 percent občanov reforma už nič nezmení a negatívne dopady reformy na riešenie problémov očakáva 12 percent respondentov. Vyplynulo to z výsledkov prieskumu, ktorý v rámci projektu Decentralizácia a reforma verejnej správy vykonala 2. až 11. mája na reprezentačnej vzorke 1020 obyvateľov SR Agentúra Focus. Jeho výsledky zverejnil dnes v Bratislave počas 11. snemu Únie miest a obcí Inštitút pre verejné otázky Bratislava.
V názoroch občanov je podľa prieskumu rozpoznateľná značná neinformovanosť o zmysle reformy, 1,5 percenta opýtaných sa nevedela k tejto problematike vyjadriť. Napriek nevyhraneným názorom obyvateľov, pozitívny je vysoký záujem o to, čo reforma prinesie občanom. O to, na čo budú využité dane a či sa dostanú do zdrojov miestnych samospráv, sa zaujíma 80 percent opýtaných. Ľudí viac zaujíma to, čo im reforma prinesie v každodennom živote (70 percent opýtaných), ako administratívne členenie a voľby zástupcov do samospráv územných celkov, o čo prejavila záujem polovica opýtaných. Pri otázke s akým typom sídelných celkov cítite spolupatričnosť, 66 percent opýtaných odpovedalo - prirodzený, historický, geografický región, 10 percent obec, šesť percent kraj, jedno percento okres, sedem percent so žiadnym a osem percent nevedelo odpovedať.
Z hľadiska lokálnej moci majú podľa občanov najsilnejšie pozície primátori alebo starostovia. Ako najvplyvnejší jednotlivec v meste - obci sa 63 percentám javil primátor (starosta), 31 percentám poslanec miestneho zastupiteľstva, 26 percentám miestny podnikateľ, 23 percentám štátny úradník, 18 percentám cirkev, 14 percentám politická strana, piatim percentám spoločenské organizácie a trom percentám iné.