Bratislava 3. júla (TASR) - Takmer hodinu reagovali poslanci na vystúpenie premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý dnes na pôde zákonodarného zboru zdôvodňoval návrh zákona o samospráve vyšších územných celkov. S faktickými poznámkami sa celkove prihlásilo 25 poslancov, najmä z radov opozície. Kritike, tak ako vo väčšine svojich vystúpení, podrobili nepripravenosť, nákladnosť a nesystematickoť reformy verejnej správy.
U poslancov opozície premiérovo vystúpenie evokovalo začiatok volebnej kampane. Poslanec SNS Rastislav Šepták ho prirovnal k prednáške vhodnej pre "modrý autobus". Podľa jeho slov vláda predložila do NR SR materiál bez politickej dohody a predseda vlády, "nemá ani trocha hanby v sebe, že nepripravil dobrú reformu". Šéf poslaneckého klubu HZDS Tibor Cabaj si myslí, že v zákone je množstvo hlúpostí. Odporučil premiérovi, aby sa vrátil na Spiš.
Aj Cabajov kolega Pavel Delinga považuje návrh zákona za veľmi slabý. Dokumentuje to podľa neho fakt, že k nemu bolo podaných okolo 80 pozmeňujúcich návrhov. Ďalší poslanec HZDS Peter Brňák upozornil premiéra na to, že bude niesť zodpovednosť za to, ak prejde variant s ôsmimi vyššími územnými celkami. Podľa jeho slov sa potom ukáže, ako vláda tri roky mrhala energiou, peniazmi aj ľuďmi.
Bývalý minister vnútra, poslanec SDK Ladislav Pittner poukázal na to, že Európska únia má pripravené pre Slovensko finančné prostriedky, no tie je ochotná dať iba do regiónov. Podľa jeho vyjadrenia je však spustením reformy verejnej správy najdôležitejšie to, aby povzbudila občanov k väčšej iniciatíve.
Predpoludním stihol ešte vystúpiť nezávislý poslanec Peter Tatár. Kritizoval, že predložené právne normy meškajú viac ako rok a pol a vláda sa pri príprave všetkých s reformou súvisiacich zákonov odklonila od koncepcie decentralizácie a modernizácie verejnej správy. Nateraz sa podľa Tatára už nehovorí o "reforme, ale o forme". Podstatu reformy - presun kompetencií a financií na samosprávu obsahujú návrhy zákonov o majetku obcí a majetku VÚC, ako aj novela zákona o rozpočtových pravidlách, ktoré by parlament mal prerokovať ako prvé.