BRATISLAVA. Situácia na Ukrajine sa tento rok na azylovej politike Slovenska neprejavila.
Tvrdí to riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra Bernard Priecel.
"Ani sa to nemohlo prejaviť, keďže Ukrajina má problém na východe. Prejavuje sa tam skôr vnútorná migrácia a je povinnosť zvyšku ich krajiny riešiť problémy ľudí z východu," vyjadril sa Priecel.
V tomto roku vstúpilo u nás do azylového procesu 23 Ukrajincov, čo nie je podľa Priecela významné číslo. "Situácia je stabilizovaná," dodal.
Nie viac ako vlani
Migračný úrad prijal do konca októbra 248 žiadostí o udelenie azylu. Azyl udelili v šiestich prípadoch. Za celý minulý rok podali cudzinci 441 žiadostí, azyl dostalo 15 ľudí.
Keď osoba preukáže, že bola skutočne prenasledovaná v krajine pôvodu, môže získať azyl.
Ak prenasledovanie cudzinec nepreukáže, ale zároveň pochádza z krajiny, do ktorej ho nie je možné vrátiť, ako je napríklad Somálsko, Irak či územie Palestíny, tak sa tomuto človeku udeľuje doplnková ochrana, známa aj ako malý azyl. Udeľuje sa osobám na dva roky, počas ktorých majú rovnaké práva ako osoby s udeleným azylom. Takýto malý azyl udelili v tomto roku zatiaľ 85 ľuďom, za celý vlaňajšok ho dostalo 34 cudzincov.
Podľa Priecela nejde o nový trend. "Takto to vyšlo. Udeľuje sa len na základe splnenia zákonných podmienok," objasnil.
Učia ich slovenčinu
Žiadatelia o azyl sú zväčša umiestňovaní do táborov v kompetencii migračného úradu.
Ide o záchytný tábor v Humennom a dva pobytové tábory v Rohovciach a Opatovskej Novej Vsi.
Integrácia žiadateľov má niekoľko základných pilierov. Okrem učenia slovenčiny je súčasťou integrácie získanie bývania, prvej práce, napojenie na sociálny a zdravotný systém a taktiež vstup do vzdelávacieho systému.
Špecifickou oblasťou integrácie je komunikácia s mestami, obcami a médiami.