Ekonómovia vysvetľujú, že bez reforiem sa situácia zlepšiť nemôže
„Vždycky vyplávajú tí praví a tí najmúdrejší a začnú s takzvanými reformami. Pod rúškom reforiem sme zatiaľ nezažili nič, len zvyšovanie cien, nakladanie do batohov, ktoré už nevládzeme uniesť, znižovanie životnej úrovne, rozdiely stále väčšie medzi úzkou skupinou bohatých a veľkou skupinou chudobných. Musíme tento proces zastaviť,“ hovorí Saktor.
„Neočakávam, že situácia sa zlepší skôr ako na konci roka 2004,“ myslí si analytik Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor. V tom čase by sa mali reálne mzdy vrátiť k rastu. „Ak však budeme chcieť mať udržateľný scenár, nebudeme si môcť dovoliť taký vysoký rast ako teraz,“ poukázal na predvolebnú neochotu vlády siahať na ceny, ktorá sa prejavila vo vysokom 6-percentnom raste reálnych miezd za rok 2002. Pripustil, že štatistické čísla zďaleka nedávajú skutočný obraz. „Veľa ľudí je pod priemerom, dokonca viac ako tých nad priemerom. Dôležité teda bude meniť aj proporcie,“ povedal.
Odborári tvrdia, že už ďalej nechcú čakať, kedy konečne prídu naozajstné reformy. Zlepšenie chcú hneď a odmietajú ďalšie reštrikcie. Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že reformy v niektorých sektoroch naozaj trvajú dosť dlho.
Zlepšenie životnej úrovne však podľa ekonómov nezávisí len od úspešnosti reforiem. „Súvisí to aj so schopnosťou ekonomiky konkurovať na otvorenom trhu Európskej únie,“ hovorí Ódor. Dôležité podľa neho bude ako podniky zareagujú na novú konkurenciu.
Od vládou pripravovaných reforiem si ekonómovia sľubujú aj zlepšenie podmienok na podnikanie. Zníženie výdavkov štátu umožní napríklad znižovať dane z príjmov, čo by malo motivovať ľudí k práci, firmy k vlastnému rozvoju a zamestnávaniu nových ľudí.
Opozícia za iný rozpočet
Včera sa v parlamente začala rozprava o štátnom rozpočte a vyplýva z nej, že opozícia nebude hlasovať za jeho schválenie. Opozičné strany zhodne tvrdia, že vláda šetrí na úkor ľudí a v rozpočte nerieši problém nezamestnanosti. Komunistom v rozpočte chýbajú rozvojové impulzy, Sergej Kozlík z HZDS tvrdí, že vláda v ňom jednotlivé nástroje „radí pomerne chaoticky“. Ekonómovia však vítajú, že vláda upustila od niekdajších rozvojových programov a umelého vytvárania pracovných miest. (jj)
Autor: RICHARD FILIPKOJURAJ JAVORSKÝ

Beata
Balogová
