
KDH si chce pred hlasovaním o novele zákona o verejnej službe vypočuť aj hlas zdravotníkov. Stovky zamestnancov obidvoch košických fakultných nemocníc sa včera pridali k protestu odborárov v Bratislave. Pred poliklinickou časťou nemocnice na Triede SNP mal prejav primár MUDr. Miroslav Iláš. FOTO TASR – SVÄTOPLUK PÍSECKÝ
Novela zákona o verejnej službe narazila na váhavosť KDH, na ktoré tlačili zdravotnícke organizácieBRATISLAVA – KDH a ANO Pavla Ruska vedú spor, ako odmeňovať zdravotníkov. Po nezhodách okolo krajanského zákona ide o druhý konflikt vo vládnej koalícii.
Spor môže skomplikovať život aj ministrovi financií Ivanovi Miklošovi. Zákon o štátnom rozpočte na rok 2003 sa možno bude musieť zmeniť krátko po schválení.
Platy zdravotníkov upravuje novela zákona o verejnej službe. Prezident ju vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie. KDH už raz za novelu hlasovalo, ale v pondelok cúvlo a žiada, aby sa ňou parlament opäť zaoberal až po schválení štátneho rozpočtu. „Ak by nebola ani potom schválená, máme nekryté dve miliardy korún,“ povedal SME minister Mikloš. Predpokladá však, že snemovňa novelu napokon schváli.
Novela, ktorá mení spôsob odmeňovania zdravotníkov, bola súčasťou balíka 22 zákonov, ktoré majú zabezpečiť zníženie štátnych výdavkov. Zaručuje zdravotníkom automaticky len tarifný plat prvého platového stupňa. Na osobný príplatok nebudú mať zo zákona nárok a o ich odmenách môžu rozhodnúť primári a riaditelia nemocníc.
František Mikloško z KDH to považuje za začiatok systémovej zmeny v zdravotníctve. Upozornil, že novelu zákona o verejnej službe neprerokoval zdravotnícky výbor parlamentu, ale len sociálny. „Minister Rudolf Zajac má našu dôveru, ale reforma musí byť prediskutovaná aj so zdravotníckou obcou a zdravotníckym výborom.“
Mikloško pripustil, že zmena postoja KDH súvisí aj s počiatočnou „nepozornosťou“ hnutia. Parlament však nie je podľa Mikloška telesom, v ktorom keď sa niečo povie, už sa to nemôže zmeniť. „Pán Rusko nemôže stavať veci tak, že všetko, čo on predstavuje, je problém dôvery. Potom sa koalícia veľmi rýchlo rozbije. A nemôže používať televíziu Markíza tak, že sa bude vyvíjať istý nátlak na nás,“ podotkol.
Na otázku, či KDH zmenilo svoj názor aj pod tlakom stavovských zdravotníckych organizácií, odpovedal: „Áno, oni to otvorili a my sme si uvedomili, že je to problém, ktorý sme nevychytali. Je to precedens, či reforma prejde len vôľou vlády, alebo si vypočuje aj názor stavovskej obce.“
Rusko vníma postoj KDH ako zásadné porušenie dohody koaličnej rady. „Je to vážne upozornenie, že KDH sa nie vždy dá dôverovať.“ Ak by novela podľa Ruska neprešla, ANO by sa začala zamýšľať, či má zmysel „asistovať pri hre na reformy“.
Novela by sa podľa Ľubomíra Lintnera z ANO nemala vnímať izolovane. Hovorí, že aj on by mal problém hlasovať za každý zákon z balíka zvlášť. „Aj o Hasičskom zbore môžem povedať, že si zaslúži viac,“ tvrdí. Pripustil, že postoj KDH môže mať vplyv na „radikálny“ postoj ministra.
Poslanec opozičného Smeru Milan Murgaš nezhody v koalícii považuje za signál lobistickým skupinám. „Ak sa preukáže, že sila lobistických skupín je taká, ako sa to prezentovalo nejednotným postupom koalície pred hlasovaním o novele zákona o verejnej službe, potom vidím systémové zmeny ministra Zajaca vo veľmi neistej polohe,“ poznamenal.
(sp)