BRATISLAVA – Premiér Mikuláš Dzurinda začal v parlamente sondovať postoj HZDS k možnému konfliktu s Irakom. Obrátil sa už na predsedu poslaneckého klubu HZDS Tibora Cabaja, údajne s otázkou, či by HZDS podporilo vyslanie slovenských vojakov do Iraku.
Poslanci HZDS sú takýto krok ochotní podporiť, iba ak pôjde o akciu Bezpečnostnej rady OSN. „Vždy sa prikláňam k tomu, čo presadzujú rozhodujúce európske štáty, čo sa týka Iraku, rozhodujúce je pre mňa aj stanovisko OSN,“ povedal Viliam Soboňa. „Naše postoje sú jednoznačné, všetko sa to odvíja od stanoviska bezpečnostnej rady,“ pridal sa Ján Jasovský. Vyslanie našich vojakov do Iraku by politicky podporil. Ich uplatnenie vidí v humanitárnej a tylovej oblasti.
Podpredseda HZDS pre zahraničnú spoluprácu Rudolf Žiak tvrdí, že sa o tejto otázke rokovalo v politickom grémiu strany. „Ak to bude aktuálne, samozrejme, že sa vyjadríme,“ hovorí. Myslí si, že pokiaľ nebudú využité všetky prostriedky, ktoré vyplývajú z rezolúcie Bezpečnostnej rady, treba počkať.
Premiér zatiaľ neoslovil druhú najsilnejšiu opozičnú stranu Smer. Jej predseda Robert Fico očakáva, že k tomu čoskoro príde. „Ak to urobil voči HZDS, tak očakávam, že takto budeme kontaktovaní aj my, a potom sa normálne vyjadríme,“ vyhlásil. Predpokladá, že Dzurinda bude hľadať širšiu politickú podporu, nechcel však prezradiť svoj názor, kým o to nebude oficiálne požiadaný. „V tomto okamihu považujem akékoľvek stanovisko za predčasné,“ povedal.
Otvorenejší bol jeho stranícky kolega Boris Zala. „Nestotožňujem sa s týmto militarizmom Bushovej vlády a určite Smer nepodporí nič, čo by sa nedialo pod taktovkou OSN a NATO,“ povedal. USA sa podľa neho v otázke Iraku oddeľujú od zvyšku Severoatlantickej aliancie. „Slovensko sa môže prípadne spolupodieľať na znovuobnovovaní povojnového usporiadania v Iraku,“ dodal Zala.
Kontaktovaná zatiaľ nebola ani KSS. Jej predstavitelia však už podporu akcie v Iraku viackrát vylúčili. „V žiadnom prípade nič také nepodporíme,“ vyhlásil Karol Ondriaš.
Premiérov hovorca Martin Maruška sa odmietol k celej veci vyjadriť. Odkázal, že to Dzurinda nebude komentovať.
(rp)
Slovensko začalo rozhovory o vstupe do NATO
BRATISLAVA – V Bruseli sa uskutočnilo prvé kolo prístupových rozhovorov Slovenska s NATO. Rokovania pripomínali štátnemu tajomníkovi ministerstva obrany Rastislavovi Káčerovi vlastnú svadbu. Slovensko a NATO sa navzájom poznajú tak dobre, že ich vzťah „už nie je o oťukávaní sa, ale o formálnom potvrdení nášho zväzku“, tvrdí Káčer.
Káčer spolu so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničia Ivanom Korčokom rokovali v pondelok o politických a vojensko-obranných otázkach spojených s naším budúcim členstvom v NATO. Slovensko sa zaviazalo rešpektovať v praxi všetky princípy a záväzky NATO ako jej plnoprávny člen.
Predmetom rozhovorov nebolo referendum o vstupe Slovenska do NATO. Naša delegácia tlmočila stanovisko slovenskej vlády, ktorá nepovažuje referendum za potrebné. Slovensko potvrdilo svoju podporu vstupu ďalších krajín do NATO. (sita, tasr)