BRATISLAVA – V poslaneckom klube ANO budú diskutovať, či poslanec Národnej rady môže zvládnuť aj funkciu primátora. Ak klub usúdi, že by sa tieto dve funkcie nemali vykonávať súčasne, strana navrhne úpravu zákona, ktorý by zdvojenie zakázal.
„Ide o to, aby sme si povedali pravdu, či ľudia zvolení za primátorov budú platní pre poslanecký klub ANO, najmä ak má koalícia väčšinu len troch poslancov,“ povedal predseda klubu Ľubomír Lintner.
Medzi poslancami ANO sú dvaja novozvolení primátori – Imrich Hamarčák v Stropkove a Anton Danko v Poprade.
Dankovi sa úmysel jeho kolegov nepáči. „Komunálna a parlamentná politika idú k sebe. Je to obohatenie pre jednu aj pre druhú,“ myslí si. Na Lintnerove obavy, že poslanci-primátori nebudú mať čas na prácu v parlamente, odpovedá: „Poslanci môžu chýbať aj pre niečo iné, nielen preto, že sú primátormi.“
Ostatné koaličné strany zatiaľ mlčia. KDH nemá dôvod o probléme hovoriť, pretože nemá medzi poslancami ani jedného primátora či starostu.
SDKÚ má až piatich. Predseda klubu Milan Hort nevidí dôvod, aby jeho strana uvažovala tak ako ANO. „Sme presvedčení, že v čase, keď prechádzajú kompetencie zo štátu na samosprávy, je účasť zástupcov samosprávy v parlamente žiaduca,“ hovorí Hort, bývalý primátor Novej Dubnice. Ján Pataky z SDKÚ, starosta Hertníka v okrese Bardejov, hovorí, že „keď je dobré zastupiteľstvo, nie je to žiaden problém“.
Poslanec Tibor Bastrnák z SMK má hneď tri funkcie, lebo je aj poslancom v nitrianskom územnom celku a od nedele aj primátorom Komárna. Podľa neho to bude pre Komárno prospešné. „Ak zistím, že to nebude plniť svoj účel, tej najmenej dôležitej sa zrieknem,“ hovorí.
Primátor Štúrova Ján Oravec má len jednu funkciu a hovorí, že skĺbiť ju s inou nie je ľahké. „To nie je práca, ktorú si môžete doniesť domov.“ Podľa neho sa to dá zvládnuť len vtedy, ak má primátor za sebou perfektný aparát.
V minulom volebnom období sa parlament návrhom na nezlučiteľnosť spomínaných funkcií už zaoberal. Podľa pôvodného návrhu zákona o konflikte záujmov by starosta či primátor nemohol byť poslancom Národnej rady, ani krajskej samosprávy. Návrh však neprešiel, a to aj vďaka starostom, primátorom či poslancom miestnych zastupiteľstiev z radov vtedajších poslancov. Jeden z nich, terajší štátny tajomník ministerstva kultúry József Kvarda, vtedy argumentoval, že v celej Európe iba Portugalci nemajú starostov v parlamente. (joč, tasr)