i však poslancov za KSS.
O podporné listy požiadali aj bývalého prezidenta Michala Kováča a predsedu parlamentu Pavla Hrušovského. Na súčasného prezidenta Rudolfa Schustera sa však neobrátili.
„Nevidíme dôvod, prečo sa na neho obrátiť, aby podporil kubánskych disidentov, keď zatiaľ v žiadnom verejnom vyjadrení nezaujal postoj k otázke ľudských práv vo svete,“ povedal Milan Nič z nadácie Pontis. Prezidentovi vyčítajú aj jeho plánovanú cestu do Číny. „Dosiaľ sa nevyjadril, či sa chce k otázke ľudských práv verejne vysloviť,“ dodal Nič.
Medzi prvými, kto sa pod petíciu podpísal, bol bývalý disident František Mikloško z KDH. „Ja si spomínam, čo znamenalo pre nás vedomie, že niekto na nás myslí a nie sme sami. Cez takýchto ľudí myslíme na celú krajinu,“ tvrdí Mikloško. Je mu ľúto, že sme rýchlo zabudli, ako nám bolo pred novembrom ‘89.
Podpis pripojil aj Imrich Béreš z ANO. „Treba podporovať všetky aktivity v celom svete, ktoré by mali viesť k zvrhnutiu diktátorských režimov a podpore demokracie,“ hovorí Béreš. Podpísal sa, lebo aj my sme žili v nedemokratickom režime a „vieme, čo znamenajú represálie, čo znamená sloboda a ako ťažko sme si ju museli vydobyť“.
Po prvej polhodinke pridali najviac podpisov poslanci SMK. Jeden z nich patril aj Miklósovi Durayovi. „Pred 20 rokmi sme aj my niečo také potrebovali a nikto to nerobil,“ posťažoval sa Duray.
Oswaldo Payá Sardiňas je popredný kubánsky disident. Požaduje dodržiavanie základných ľudských práv na Kube. Podporu jeho kandidatúre na udelenie Nobelovej ceny podnietil odchádzajúci český prezident Václav Havel. Pridali sa už viacerí bývalí prezidenti a významní politici z postkomunistických krajín a štátov Latinskej Ameriky.
(rp)