Bratislava 11. decembra (TASR) - Vláda dnes prerokuje návrh ministra spravodlivosti Daniela Lipšica na zriadenie špeciálneho odboru boja proti korupcii, ktorému chce osobne šéfovať.
Lipšic súčasne navrhuje zrušiť centrálnu protikorupčnú jednotku, ako aj Riadiaci výbor proti korupcii, vytvorený podpredsedom vlády a gestorom Národného programu boja proti korupcii Ivanom Miklošom.
Minister argumentuje, že výboru sa nedarilo koordinovať antikorupčné aktivity na Slovensku, najmä v dôsledku pracovnej zaneprázdnenosti jeho členov.
Lipšic, ktorý chce byť koordinátorom protikorupčných aktivít, pripomína, že vláda sa zaviazala bojovať s týmto nebezpečným fenoménom vo svojom programovom vyhlásení. Pre súčasnosť je však podľa neho príznačné široké inštitucionálne zabezpečenie boja proti korupcii a napriek viacerým opatreniam je boj s korupciou vnímaný domácou aj zahraničnou verejnosťou skôr kriticky. O reálne kompetencie antikorupčného snaženia sa totiž delia viaceré orgány, pričom komunikácia medzi nimi je nedostatočná.
Podpredseda vlády a minister spravodlivosti by mal podľa návrhu koordinovať priebeh prípravy a realizácie vládnych priorít v oblasti boja proti korupcii a protikorupčné aktivity.
Zároveň bude riadiť odbor boja proti korupcii a predkladať návrhy legislatívnych zámerov a návrhy zákonov v oblasti boja proti korupcii, ktoré nie sú v pôsobnosti žiadneho ústredného orgánu štátnej správy.
Odbor boja proti korupcii na Úrade vlády SR by mal podľa Lipšica pripomienkovať všetky návrhy legislatívnych zámerov, návrhy všeobecne záväzných právnych predpisov a návrhy iných opatrení, ktoré majú byť prijaté na boj proti korupcii.
Vládny kabinet sa bude zaoberať aj návrhom opatrení na ochranu obyvateľstva proti chemickým zbraniam, ktoré vypracovalo Ministerstvo vnútra v spolupráci s rezortmi obrany, hospodárstva a zdravotníctva.
Cieľom materiálu je modifikovať systém ochrany obyvateľov SR v prípade nového fenoménu - zneužitia toxických látok na teroristické účely. Slovensko totiž čelí pretrvávajúcemu riziku použitia chemických zbraní, čo zapríčinilo ich bezproblémové získanie protispoločenskými skupinami a možný ilegálny presun zo strednej Ázie cez štátnu hranicu s Ukrajinou a z Balkánu cez hranicu s Maďarskom.
Materiál pripomína, že chemické zbrane prakticky nasadil bývalý Sovietsky zväz v Afganistane v roku 1980 a známe sú aj prípady použitia sarinu sektou Óm Šinrikjó v tokijskom metre, či použitie chemickej látky na zneškodnenie teroristov v októbri v Moskve. To podľa materiálu dokazuje, že sa nedá výlučne spoliehať na závery verifikačných opatrení medzinárodných inšpekčných skupín, vychádzajúcich z Dohovoru o zákaze vývoja, výroby, hromadenia zásob a použitia chemických zbraní a o ich zničení ako na jediné záruky proti porušovaniu jeho ustanovení.
Predkladaný materiál preto konkretizuje opatrenia na zabezpečenie ochrany obyvateľov SR pri ich ohrození následkami napadnutia chemickými zbraňami v čase vojny, vojnového stavu a ich teroristického použitia v čase krízových situácií mimo času vojny a vojnového stavu. Jeho hlavnou úlohou je prijať komplexné organizačné, technické, materiálne, finančné a ostatné opatrenia s cieľom minimalizovať následky napadnutia chemickými zbraňami na obyvateľoch, zvieratách a životnom prostredí, ale aj vytvoriť a pripraviť špecializované tímy určené na prvý zásah.
Členovia vlády posúdia ďalej návrh na vymenovanie náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, ktorým by sa mal na nasledujúce štyri roky opätovne stať generálporučík Milan Cerovský. Minister obrany Ivan Šimko sa pre Cerovského rozhodol po konzultáciách s predstaviteľmi rezortu a ústavnými činiteľmi.
Vláda ďalej posúdi návrh na určenie odmeny predsedom ústredných orgánov štátnej správy, riaditeľovi NBÚ, predsedovi Úradu na ochranu osobných údajov a splnomocnencovi vlády za II. polrok tohto roku, ako aj návrh vládneho nariadenia, ktorým sa vydáva zoznam bezpečných tretích krajín a bezpečných krajín pôvodu.
Nariadenie reaguje na nový zákon o azyle. Za bezpečné tretie krajiny sa budú považovať štáty EÚ, Česká republika, Maďarsko a Poľsko. Ak žiadateľ o azyl pochádza z takejto krajiny, ministerstvo vnútra zamietne jeho žiadosť ako neprípustnú.
Medzi bezpečné krajiny pôvodu bude zaradené aj Estónsko, Litva, Lotyšsko a Slovinsko. Žiadateľovi o azyl, pochádzajúcom z týchto štátov, zamietne rezort vnútra jeho žiadosť ako zjavne neopodstatnenú. Zo zoznamu by malo byť vypustené Zimbabwe pre nepriaznivú vnútropolitickú situáciu a vážne porušovanie ľudských práv.
Na rokovacom stole sa ocitne i návrh na udelenie štátnych vyznamenaní pri príležitosti 10. výročia vzniku SR, o ktorom vláda minulý týždeň prerušila rokovanie a návrh na použitie prostriedkov štátneho rozpočtu na sociálne a kultúrne potreby rómskej komunity.
Súčasťou programu bude ďalej dvanásť transformačných projektov, ktoré hovoria o premene vybraných zdravotníckych zariadení na neziskové organizácie, poskytujúce verejnoprospešné služby.
*alf rč
NNNN