Bratislava 11. decembra (TASR) - V postojoch verejnosti k budúcim výsledkom novej vlády pri riešení najpálčivejších problémov obyvateľov Slovenska prevláda pesimizmus a skepsa. Až 75,5 percenta občanov si napríklad myslí, že životná úroveň sa zníži, 66,4 percenta obyvateľov zase očakáva zníženie reálnych príjmov, miezd a dôchodkov.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý realizoval Odbor mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu na vzorke 3093 respondentov v dňoch 12. až 18. novembra. Oslovení občania neočakávajú výraznejší obrat k lepšiemu ani v jednom z deviatich problémových okruhov.
Názor, že vláde sa podarí zvýšiť životnú úroveň radových občanov, zastáva len 7,7 percenta respondentov. Podľa 14,9 percenta opýtaných sa životná úroveň nezmení, 1,9 percenta občanov sa k tejto otázke nevedelo vyjadriť. Zvýšenie reálnych príjmov obyvateľov dosiahne vláda podľa ôsmich percent občanov, 22,3 percenta opýtaných si myslí, že príjmy sa nezmenia.
Zníženie úrovne zdravotnej starostlivosti očakáva 69,9 percenta respondentov, školstva 51,5 percenta, bezpečnosti občanov a ochrany ich zdravia 35 percent občanov. Zvýšenie nezamestnanosti očakáva 52,3 percenta občanov, rozdielov medzi regiónmi 34,8 percenta a zvýšenie rozdielu medzi SR a členskými krajinami Európskej únie 35,3 percenta občanov.
Naopak v úrovni zdravotnej starostlivosti nastane zlepšenie len podľa 6,7 percenta občanov, v školstve podľa 8,6 percenta respondentov. Názor, že vládny kabinet zlepší podmienky pre malých a stredných podnikateľov, zastáva 19,6 percenta občanov. Zvýšenie bezpečnosti občanov a ochrany ich zdravia a majetku očakáva 11 percent, zníženie nezamestnanosti sa vláde podarí podľa 17,6 percenta respondentov. Rozdiely medzi regiónmi sa znížia podľa 14,9 percenta respondentov, zníženie rozdielov medzi SR a členskými krajinami Európskej únie očakáva 20,4 percenta obyvateľov.