Košice/Spišská Nová Ves 11. decembra (TASR) Spomedzi päťdesiatky Rómov, ktorí kandidovali v komunálnych voľbách v okrese Spišská Nová Ves, sa presadili devätnásti, čo Rómovia považujú za úspech. V obci Bystrany prevzali samosprávu do vlastných rúk.
Podľa údajov, ktoré poskytli Rómskej tlačovej agentúre (RPA) z Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi, zástupcovia rómskej komunity uspeli v obciach Bystrany, Markušovce a Žehra. V Arnutovciach s vyše 50-percentným zastúpením tohto etnika získali traja kandidáti celkovo iba 68 hlasov, čo svedčí o slabej podpore zo strany komunity. V Bystranoch však došlo k situácii, ktorú mnohí Spišiaci považujú za takmer "revolučnú". Róm František Pačan tu získal ako kandidát na starostu 564 hlasov a zvíťazil v komunálnych voľbách na tento post. Ďalších deväť Rómov zvolili tunajší občania do obecného zastupiteľstva. Podpora prvých štyroch kandidátov na poslanecké miesto prekročila hranicu 400 hlasov a ich počet sa blížil k päťstovke. Takto prvý raz zasadnú v miestnom obecnom zastupiteľstve iba Rómovia.
Úplne inak sa podľa zdrojov RPA správali voliči v Hrabušiciach pri Slovenskom raji. Táto obec sa stala stredobodom médií pred pár rokmi, keď sa niekoľko miestnych Rómov stalo obeťou požiaru v tunajšom národnom parku. Celkovo ôsmi kandidáti na poslanca sa v Hrabušiciach nepresadili. Získali nedostatočnú podporu, najviac podporili tunajší Rómovia Evu Kroščenovú s 86 hlasmi. Známy miestny líder Viktor Kroščen za ňou zaostal o 38 hlasov.
V Kolinovciach, Krompachoch, Poráči a Letanovciach kandidoval za poslanca iba jeden Róm. V Kolinovciach získal Marián Dunka 32 hlasov, rovnako ako v Krompachoch Marián Mižigár, v Letanovciach volilo Viktora Horvátha 84 ľudí. Kandidát Ondrej Kandráč z obce Poráč získal rovných 60 hlasov. Ani jeden z nich sa poslancom obecného zastupiteľstva nestal.
Markušovskí reprezentanti miestnej rómskej komunity sa pripravovali na komunálne voľby niekoľko týždňov. Najviac presvedčil voličov Ondrej Pecha s 206 hlasmi. Stal sa tak jediným rómskym poslancom v Markušovciach. Ďalších osem kandidátov získalo od 199 do 169 hlasov, čo nestačilo na postup do zastupiteľstva. V najväčšej slovenskej obci Smižany nedosiahol potrebnú hranicu 700 hlasov ani jeden z dvoch miestnych rómskych kandidátov. Jaroslav Šarišský presvedčil 555 voličov, Júlia Veselá 412 ľudí.
V Spišských Tomášovciach kandidovali traja Rómovia. Ľudovít Pecha, známy v kruhoch rómskych aktivistov pod prezývkou Komiňar, získal iba 106 hlasov, čo nestačilo na postup do zastupiteľstva. Podobný osud stihol Dezidera Pechu s 59 hlasmi a Evu Pechovú s 37 hlasmi.
V malej spišskej obci Vítkovce bola situácia v poslednom roku pred komunálnymi voľbami vyostrená konfliktom medzi Rómami a majoritou. Väčšinou verbálne útoky miestnej väčšiny patrili Rómom, ktorí sa snažili prebudovať miestnu osadu. Vojtech Dirda, Stanislav Holub a Martin Čonka nezískali v komunálnom boji viac ako 66 hlasov a nestali sa miestnymi poslancami.
Tradične dobrá je situácia v Žehre. Napriek strate obľúbeného rómskeho starostu Jozefa Mižigára, ktorý pred voľbami zomrel, sa presadili na postoch poslancov siedmi Rómovia. Ladislav Dunka, Marián Mižigár, Ondrej Pokuta, Miroslav Dunka, Ladislav Mižigár, Ján Klempár a Miroslav Mižigár budú spolupracovať s novým starostom Františkom Hadušovským.
Predstavitelia Rómov na Spiši považujú výsledky komunálnych volieb v okrese Spišská Nová Ves za úspech. V komunálnych voľbách 1998 povzbudil miestnych Rómov úspech Mižigára v boji o starostovskú stoličku v Žehre. Teraz je príkladom pre všetky rómske komunity obec Bystrany, kde Rómovia prevzali správu vecí verejných do vlastných rúk.