SME

Rómsky policajt: Polícia je v osade nepriateľom

Rómsky policajt tvrdí, že polícia je pre Rómov otvorená iba na papieri, ale ochota chýba aj Rómom.

(Zdroj: MILAN SUJA)

LIPTOVSKÝ HRÁDOK. „Keď som sa prvý raz objavil na ulici v policajnej uniforme, všetci sa na mňa pozerali, dokonca aj ľudia z autobusov sa vykláňali, neverili vlastným očiam,“ spomína si na prvý deň v práci 50-ročný Koloman Puška z Liptovského Mikuláša.

Patrí k hŕstke Rómov na Slovensku, ktorí slúžia v policajnom zbore. Kolegovia aj ľudia z osád, s ktorými hovorí väčšinou po rómsky, ho poznajú pod prezývkou Maroš.

Narodil sa v osade v obci Pribylina, má osem súrodencov. Štátnu policajnú uniformu si každý deň oblieka dvadsaťtri rokov, radšej pracuje v teréne ako v kancelárii.

Dohliada na desať osád

Špecialista

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
  • rieši kriminalitu a nepokoje v osadách,
  • tlmočí do rómčiny pri výsluchoch a vo väzniciach,
  • vykonáva sociálnu prácu: píše osadníkom žiadosti na úrady, vybavuje splátkové kalendáre, pomáha zdravotníkom.



Ako pochôdzkar začínal v uliciach Liptovského Mikuláša, pred siedmimi rokmi ho povýšili na špecialistu na marginalizované rómske komunity. Dohliada na poriadok v desiatich osadách, kde žije dvetisíc Rómov. Často nahrádza aj chýbajúcich sociálnych pracovníkov.

„Prepáčte, hneď sa prezlečiem,“ privíta nás na obvodnom oddelení v Liptovskom Hrádku. Pásikavý sveter vymení za oficiálnu uniformu, hoci má v ten deň voľno. Na svoju prácu je hrdý.

„Po skončení gymnázia som nastúpil na základnú vojenskú službu a potom som začal pracovať v kožiarskych závodoch,“ začína svoje rozprávanie otec troch synov. Hovorí pomaly a plynulo, nevyhýba sa osobným témam, ktoré sa snaží vždy obrátiť na žart.

„Vo fabrike som sa spoznal s manželkou, ktorá pochádza z Mongolska. Občas žartujem, že mám za ženu najvzdialenejšiu východniarku.“ Jeden z jeho synov pokračuje v rodinnej tradícii, vlani ho tiež prijali k polícii.

Po Nežnej revolúcii začali v závode prepúšťať a musel si v chudobnom regióne na severe Slovenska hľadať novú prácu.

SkryťVypnúť reklamu

Neveril, že by ho vzali

„Posielal som všade žiadosti a jednu som dal aj na políciu. Neveril som, že by ma vzali,“ priznáva Puška. Mladík z osady sa stal prvým rómskym policajtom v Liptove.

Prvé mesiace boli preňho zvláštne. „Nikto nevedel, čo má odo mňa očakávať. Keď sa niekto na oddelení preriekol a zanadával na Cigánov, rýchlo sa otočil sa ku mne a povedal prepáč.“

Hovorí, že viac mu prekážali ospravedlnenia. Vnímal to, akoby bol zodpovedný za chyby v komunite. „Na ulici sa pýtali kolegov ­ čo to tam máte ­ ale väčšina reagovala pozitívne. Boli radi, že konečne nejaký Róm robí policajta,“ zdôrazňuje Puška.

Priznáva, že Róm to má ako policajt ťažšie. Musí presvedčiť väčšinové obyvateľstvo a zároveň si vybudovať vzťah aj s ľuďmi v osadách, aby mu dôverovali. Keď zasahuje v osade proti opitým ľuďom, občas ho označujú za zradcu, ale na druhý deň sa mu ospravedlnia. „Keď som začínal, policajta považovali v osade za nepriateľa, niektorí to tak vnímajú dodnes,“ priznáva Puška.

„Neviem, či je ochota z oboch strán,“ zamyslí sa po otázke, či je polícia pre Rómov otvorená. „Jedna vec je mať niečo napísané na papieri a druhá reálna situácia,“ opatrne naznačuje kritiku.

V lete mnohých pobúrili útoky osadníkov na dôchodcov na východe. Bezpečnostné riziko riešili aj poslanci v parlamente. Vyriešená však dodnes nie je ani vlaňajšia razia polície v Moldave nad Bodvou, po ktorej zostali desiatky zranených Rómov.

V obciach s rasovým napätím by mali podľa Pušku pôsobiť rómski policajti. Väčšina by tak získala dôveru k Rómom, a osadníci zas rešpekt k polícii.

„Možno by pomohlo, keby polícia častejšie diskutovala so študentmi na stredných školách a učilištiach,“ hovorí Puška. Verí, že problémy sa nevyriešia násilím.

SkryťVypnúť reklamu

Časy sa menia

V osadách okrem riešenia domácich konfliktov a vyšetrovania nahrádza aj chýbajúcu sociálnu prácu.

Píše osadníkom žiadosti na úrady, vybavuje splátkové kalendáre, aby zabránil exekúciám, chodí do školy diskutovať s mladými Rómami či tlmočiť vyšetrovateľom na výsluchy.

Za jednu zo svojich najväčších výhod preto považuje, že hovorí po rómsky. „Mali sme prípady, keď prišiel do osady iný policajt a Rómovia si vyžiadali mňa, lebo mi dôverujú,“ hovorí až ospravedlňujúcim tónom.

Za minulého režimu existovali etnické štatistiky, Rómom písali k menám na zoznamoch písmeno C. V 90. rokoch ich zakázali, ale hlasy po znovuzavedení sa ozývajú dodnes. Rómsky policajt ich odmieta. „Nemám rád žiadne štatistiky, tabuľky, čísla a podobné veci, skresľuje to realitu,“ tvrdí. Podľa neho nie je správne ani etické zbierať údaje iba o jednej etnickej skupine.

Hovorí, že situácia v osadách sa zhoršuje. „V súčasnosti sa všetko mení, aj vzťahy medzi Rómami, najväčší vplyv tam majú dnes tí najbohatší,“ myslí si. Zväčša ide o úžerníkov či obchodníkov s ľuďmi.

Chudoba, segregácia a nevzdelanosť podľa Pušku zmenili priority aj v rómskych komunitách. Časy, keď spory riešili vajdovia, sa skončili.

SkryťVypnúť reklamu

O rasizme hovoriť nechce

Jediná téma pri ktorej sa rómskemu policajtovi ťažko hľadajú slová je rasizmus. O svojich skúsenostiach hovoriť nechce. „Pred pol rokom som chcel kúpiť dom, ale odmietli mi ho predať. Potom mi v realitke povedali, že majiteľovi sa nepáčil môj pôvod,“ naznačil.

V službe sa nestretáva s rasistickými poznámkami, skôr so skrytým rasizmom. „Mladá Rómka sa mi sťažovala, ako priniesla k lekárovi dieťa v horúčkach a s bolesťami brucha, medzi dverami ju okríkli, či sa dcéry chce zbaviť a dať ju do nemocnice.“

Raz asistoval záchranke a v nemocnici privítali pacienta z osady slovami: „Zase čierny!“

Čo považuje za najväčší problém pri riešení konfliktov? „Za sedem rokov som sa nestretol s tým, že by sa samosprávy výraznejšie angažovali. Zmení sa to vôbec niekedy?“ pýta sa bezradne a ukáže na drevenú chatrč s provizórnou strechou v jednej z osád v jeho teritóriu.
Je sklamaný, že všetky návrhy a plány zostávajú na papieri. „Každý vykrikuje, že s Rómami niečo treba robiť, ale nikto kompetentný nič poriadne nerobí. Tak neviem, kto je pre koho hrozbou.“

Nestačí, ak je človek policajtom, dôležitejšie je, aby bol dobrým policajtom. Nevieme s istotou, či Koloman Puška takým je, no z jeho reči sa dá aspoň vytušiť, že pravdepodobne áno.

Keby nebol Rómom, bolo by to asi všetko, čo sa k téme dá napísať. Keďže ním je, dá sa aj viac. Napríklad o tom, že je jeden z približne piatich Rómov v štátnej polícii. Navyše taký, čo vyrastal v osade. Čo, po prvé, slúži ako dôkaz, že ľudia z tejto komunity musia vyvinúť obrovské úsilie podporené veľkým šťastím, aby sa vyhrabali z biedy. No a po druhé, je to aj zaujímavá paralela so Spojenými štátmi.

Počas nedávnych nepokojov sa ako jeden z dôvodov nedôvery k polícii uvádzalo, že v nej slúži nepomerne málo černochov. Keby poznali situáciu u nás, v uliciach by sa neprotestovalo, ale oslavovalo.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 471
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 126
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 697
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 017
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 250
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 747
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 548
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Alexandra Daška navštívil s primátorom Nálepkova aj miestnu komunitu Rómov.

Nálepkovu prisľúbil pomoc aj v oblasti školstva a kriminality.


TASR
Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR rozdalo samosprávam Banskobystrického kraja vyše 214 miliónov eur.


TASR
Budova Ústavného súdu SR.

Ústavný súd nevyhovel návrhu skupiny poslancov z roku 2023.


TASR
Igor Matovič

Poukazujú na konflikt záujmov.


TASR 3

Sportnet

Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vo finále pohára sa stretnú MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava.


Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2025, ktoré hostí švédsky Štokholm a dánsky Herning.


Matej Balciar.

Matej Balciar oblieka dres 1.FC Slovácko.


Fínsky hokejista Valtteri Filppula.

Fínsky center odohral v NHL viac ako 1000 zápasov, reprezentáciu doviedol k zlatu na MS aj ZOH.


SkryťZatvoriť reklamu