Tri roky ho väznil a bil. Mužov predali obchodníci s ľuďmiČítajte
Akí ľudia sa stávajú obeťami obchodovania?
„Mladé ženy vo veku dvadsať až tridsať rokov, na 60 percent rómskeho pôvodu. Odchovanci detských domovov, ktorých nikto nehľadá a nemajú kam ísť. Bezdomovci, najmä telesne postihnutí, s ktorými obchodujú hlavne na nútené žobranie. Známe sú prípady, že pred nocľahárňou zastane auto a ponúka im prácu v Anglicku aj s odvozom. Na nútené práce predávajú aj veľa Rómov z osád. Nerozumejú papierom a dôverujú ľuďom zo svojej komunity – a práve tí ich väčšinou predajú.“
Obchodovanie s ľuďmi sa najviac spája s prostitúciou. Evidujete nárast iných druhov?
„Stále je najviac obetí sexuálneho vykorisťovania, ale obetí nútených prác z roka na rok pribúda. Novým fenoménom sú nútené sobáše. Máme hlásené prípady takýchto sobášov s Pakistancami, ktorým vo Veľkej Británii končia študentské víza, tak hľadajú spôsob, ako zostať v Únii. Veľmi často sa k tomu pridáva sexuálne násilie.“
Stáva sa, že človek odíde do zahraničia s platnou zmluvou a problémy začnú až tam?
„To je bežné. Obchodníci následne zmenia v zmluve podmienky alebo tvrdia, že firma je v kríze, tak budú meškať výplaty. Stretávame sa aj s prípadmi, keď obchodník založí svojej obeti účet v banke a berie mu z neho celú výplatu. Varovný signál je, keď vám chce niekto z nejakého dôvodu zobrať doklady. Obchodníci s ľuďmi vedia, že človek bez dokladov bude mať strach z polície, keďže je v krajine ilegálne.“