Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BRATISLAVA. Kým Vianoce sme na Štedrý deň vítali s jarným počasím, ktorého teplota hravo prekračovala desať stupňov Celzia, silvestrovská noc má byť extrémne mrazivá.
V horských dolinách a kotlinách môže teplota klesnúť podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu až na mínus 22 stupňov.
Posledná noc bude arktická
Sneh v Európe
v nedeľu nadránom husto snežilo na severe a severovýchode Chorvátska,
okolo Záhrebu boli ťažko prejazdné diaľnice
asi 15-tisíc áut v približne rovnakom čase uviazlo v Savojských Alpách na juhovýchode Francúzska.
v Česku boli silné mrazy, na Šumave klesla teplota až na mínus 27 stupňov Celzia.
„Je to všeobecný jav, že ak sú Vianoce teplé, tak medzi Vianocami a Silvestrom sa zvykne ochladiť,“ vysvetľuje radikálnu zmenu počasia klimatológ Pavel Faško z SHMÚ.
Ochladenie spôsobila podľa neho tlaková níž, ktorá sa v uplynulých dňoch presúvala z Nemecka nad severné Taliansko a Jadranské more a v nedeľu sa dostala nad Balkán a Čierne more. V nedeľu preto silno snežilo napríklad v Chorvátsku.
„Po zadnej strane tlakovej níže k nám prenikol studený vzduch,“ vysvetľuje Faško. Jeho prúdenie zo severu u nás podporilo v sobotu večer a v noci snehové zrážky.
Silné sneženie, ktoré cez víkend zasiahlo najmä juhozápadné Slovensko, by v pondelok podľa klimatológa malo postupne slabnúť až úplne ustať. V utorok môže podľa SHMÚ ešte slabo snežiť na severe Slovenska.
Keďže oblačnosť sa bude postupne zmenšovať, sneženie vystrieda mráz.
„Očakávame, že najchladnejší vzduch k nám prenikne v utorok 30. decembra,“ predpovedá meteorológ Miroslav Šinger na stránke SHMÚ.
Teplota vzduchu podľa neho môže v utorok na severe klesnúť až na mínus 19 stupňov Celzia.
[content type="avizo-pocasie" value="pocasie"][/content]
Najchladnejšie ráno
Ešte studenšia ako utorok bude podľa meteorológa silvestrovská streda.
„Naše územie sa bude nachádzať v strede tlakovej výše, čo znamená bezvetrie alebo slabý vietor a málooblačnú oblohu,“ píše Šinger.
„Toto sú výborné podmienky na nočný pokles teploty, a preto očakávame, že silvestrovské ráno by malo byť najchladnejšie v tomto roku.“
Z nočných až mínus 22 stupňov Celzia v horských dolinách a kotlinách sa podľa predpovede cez deň môže otepliť len na mínus deväť až mínus tri stupne.
„Očakávame, že teplota miestami nevystúpi na viac ako mínus osem stupňov, dokonca v dolinách a kotlinách sa môže udržať počas celého dňa pod mínus desiatimi stupňami Celzia, čo by znamenalo len druhý arktický deň v tomto roku,“ píše Šinger.
Prvý a zatiaľ jediný arktický deň Slovensko tento rok zažilo 25. januára, keď na severe, východe a strede Slovenska nevystúpila denná teplota nad mínus desať stupňov, čo je práve podmienka, aby meteorológovia deň označili termínom arktický.
V oveľa teplejšom počasí nebudeme vítať ani Nový rok. V horských dolinách stále môže byť mínus 20 stupňov.
V Novom roku sa predsa len podľa Faška oteplí, ale nie veľmi. Denné teploty sa budú pohybovať len tesne nad nulou.
Snehu mimo tratí je málo
Na horách očakáva Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby najsilnejšie sneženie v pondelok.
Môže v nich pribudnúť 20 a miestami možno až 30 centimetrov nového snehu. Snežiť by malo prestať v utorok.
Napriek novému snehu sa lyžovať bude dať podľa horského záchranára iba na zjazdovkách, ktoré majitelia od víkendu intenzívne zasnežujú technickým snehom.
„Mimo značkovaných tratí je snehová pokrývka na horách ešte stále podpriemerná,“ vysvetľuje Lizuch.
Výška snehu v týchto lokalitách dosahuje len desať až 50 centimetrov, čo je podľa neho málo.

Beata
Balogová
