Keďže prokuratúra sa odvolala, do konania vstúpi krajský súd.
BRATISLAVA. Pre porušenie práv Hedvigy Malinovej Žákovej odmietol Okresný súd v Nitre jej obžalobu z krivej výpovede o údajnom napadnutí v lete 2006. Podstatu kauzy, ktorá sa ťahá už osem a pol roka, súd neriešil. Generálna prokuratúra sa proti verdiktu odvolala.
„Pre Hedvigu je to veľmi príjemná správa, ale nie je to žiadna bodka za trápením, ktoré jej spôsobujú,“ reagoval na rozhodnutie nitrianskeho súdu Malinovej advokát Roman Kvasnica. Dodal, že jeho klientka teraz prežíva radostné obdobie, keďže sa čoskoro stane tretí raz matkou. „Bohužiaľ už nie na území Slovenskej republiky“.
Malinová v decembri 2013 prijala maďarské občianstvo a presťahovala sa s rodinou do Győru. Ako dôvod vtedy uviedla, že neuniká pred trestným konaním, len chce ochrániť svoje deti pred policajným obťažovaním.
Preklad obžaloby
Práve na skutočnosť, že sa pred rokom stala občiankou Maďarska, poukázal teraz súd vo svojom rozhodnutí. Mala totiž právo na preklad obžaloby do maďarčiny, čo však Generálna prokuratúra nezabezpečila.
„Medzi zadokumentovanými listinami vo vyšetrovacom spise súd nezistil žiadnu listinu, ktorou by prokurátor preukázal, že obvinená bola poučená o svojom práve, a z ktorej by vyplynulo, že sa vzdáva práva na preklad obžaloby,“ píše v uznesení sudkyňa Monika Farkašová.