Bratislava 3. júla (TASR) - Konkrétne riešenia problémov vo financovaní zdravotníckych zariadení očakával na dnešnom rokovaní Výboru Národnej rady SR (NR SR) pre zdravotníctvo poslanec Štefan Zelník (SNS). Nemocnice sú "v rovine kolapsu", povedal pre TASR. Poskytujú len akútnu zdravotnú starostlivosť, zastavené sú plánované operačné výkony, vyšetrenia pacientov, čo sa odrazí na zhoršenom zdravotnom stave obyvateľstva.
Podľa Zelníka nestačí len konštatovať, že existuje nesúlad medzi zákonom o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a zdrojmi, lebo tento fakt je známy osem rokov. Východisko vidí v zastavení rastu nových dlhov v zdravotných zariadeniach, nestačí len prijať projekt o postupnom oddlžovaní starých dlhov.
Podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Mariana Kollára je prínosom, že rokovanie Výboru NR SR pre zdravotníctvo sa konalo za účasti zástupcov všetkých zainteresovaných strán rezortu zdravotníctva. Veľkým negatívom je fakt, že zástupcovia vlády nepovedali konkrétne, aké finančné zdroje sa použijú v poddimenzovanom zdravotníctve a ako sa skutočne bude riešiť plošné zvýšenie tarifných platov zdravotníckym pracovníkom.
Plánované zvýšenie vymeriavacieho základu na odvody z 2400 na 2700 korún, čo by malo priniesť do systému dve miliardy korún, považuje za nedostatočné a nepokryje ani infláciu. Ak nezačnú platiť štandardné pravidlá, potom celá transformácia bude "postavená na vode", uviedol Kollár pre TASR.
Schválenie plošného zvýšenia tarifných platov zdravotníckym pracovníkom spôsobilo vyplávanie rozbušky v zdravotníctve, povedal. Zdravotníctvo je skutočne v predkolapsovom stave. Riaditelia nemocníc vedia zabezpečiť zdroje na plošné zvýšenie tarifných platov asi len na mesiac. Opatrenia, ktoré sú nútení prijať asi pod tlakom Ministerstva zdravotníctva SR, sú v mnohých prípadoch protizákonné. Situácia v regiónoch je napätá a LOZ nebude musieť urobiť vôbec nič pre to, aby lekári vyšli v najbližšom čase do ulíc. Vážna situácia je v dvoch fakultných nemocniciach v Košiciach.
Sklamanie z prezentovaných zámerov na riešenie problémov financovania zdravotníctva vyslovil prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLK) Peter Mihálik. Ukazuje sa, že v júli a možno ani v septembri lekárnici nedostanú sľúbené finančné zdroje. O výsledkoch dnešného rokovania výboru bude informovať členov Rady SLK. Nevylúčil, že jej členovia opäť navrhnú, aby pacienti platili za lieky. Lekárnici evidujú už polročnú dobu splatnosti faktúr, čo na Slovensku ešte nebolo, povedal Mihálik.