Objavil sa napríklad pri problematike volieb do samosprávnych orgánov, keď bola rôzne posudzovaná alternatíva dvojakého spôsobu kreovania zastupiteľstiev a volieb primátorov alebo starostov. Mnohým zákonodarcom chýbajú presné pravidlá transferov nehnuteľností, zariadení a personálu štátnej správy do regionálnej samosprávy. Nemálo výhrad bolo k nedostatočnému proklamovaniu zdrojov financovania nových celkov a systému kontroly nakladania s financiami a majetkom samosprávnych krajov.
Prerokovávanie reformy verejnej správy v parlamente pripadá poslancovi Robertovi Ficovi ako "stavanie domu od komína". Tento príklad si zvolil preto, že poslanci najprv rokujú o počtoch samosprávnych krajov a nie o ich kompetenciách a spôsobe financovania. Kritizoval najmä fakt, že v návrhu zákona nie je exaktne porovnaná alternatíva ôsmich a dvanástich samosprávnych krajov napríklad z hľadiska dostupnosti príslušných orgánov pre občanov. Vysvetlil, že z osobného prieskumu medzi 2600 starostami a primátormi Slovenska mu vychádza, že väčšina chce iba štyri vyššie územné celky. Preto nesúhlasil so zástancami vládnej koncepcie, ktorí nepripúšťajú na parlamentnej pôde žiadnu odbornú diskusiu na túto tému.
Predstaviteľ SOP Ján Šimko si myslí, že orgány samosprávy budú dobre pôsobiť v prirodzených centrách Slovenska. Tých je podľa odborníkov od 12 do 24, z nich v 11 až 16 oblastiach existuje aj vyváženosť sociálnoekonomického prostredia, infraštrukturálne zázemie a prirodzená spádovitosť vnútri regiónu. V prípade, že bude schválený model s ôsmimi krajmi a ôsmimi vyššími územnými celkami, bude zachovaných všetkých 78 okresných úradov, 49 detašovaných pracovísk, zostanú aj úrady špecializovanej štátnej správy. Vznikne osem vyšších samosprávnych úradov a 2881 úradov obcí a miest. Pri vládnej alternatíve vznikne 12 krajských úradov všeobecnej štátnej správy, zostanú doterajšie úrady špecializovanej štátnej správy, vznikne 12 úradov samosprávnych krajov a 2881 úradov obcí a miest. Rozdiel medzi alternatívami je v neexistencii okresov a uvedeného počtu detašovaných pracovísk. Ich zánik by sa mal realizovať až od roku 2003.