Pre februárové referendum bude zriadených 4944 okrskov.
BRATISLAVA. Slováci budú vo februári rozhodovať o otázkach týkajúcich sa rodiny a homosexuálov. Referendum sa uskutoční 7. februára 2015, ako určil prezident SR Andrej Kiska a bude stáť 6,3 milióna eur. Aby bolo platné, muselo by sa na ňom zúčastniť aspoň 50 percent oprávnených voličov.
Hlasovať budú občania v 2926 obciach. Zriadených bude 4944 okrskov. Na referendum bude dohliadať Ústredná komisia pre referendum a tiež obvodné a okrskové komisie.
Právo hlasovať majú všetci oprávnení voliči, teda tí, ktorí majú v deň referenda aspoň 18 rokov. Nemusia mať trvalý pobyt na Slovensku. Ide o viac ako 4 milióny občanov SR.
Dá sa hlasovať s preukazom
Hlasovať sa dá aj mimo našej obce, potrebný je na to hlasovací preukaz, ktorý si budeme môcť vybaviť v obci, kde máme trvalý pobyt. Požiadať o hlasovací preukaz bude možné najneskôr dva dni pred hlasovaním, teda najneskôr 5. februára 2015.
Svoj postoj k daným otázkam budú ľudia vyjadrovať krížikmi. K otázkam budú len dve odpovede - ÁNO alebo NIE. Krížikom označí občan tú, ktorú preferuje. Pokiaľ sa občan nevie pre zdravotné problémy dostať do hlasovacej miestnosti, bude môcť hlasovať do prenosnej urny. O tú musí požiadať okrskovú komisiu, ktorá potom vyšle svojich členov priamo k občanovi.
V referende sa budeme vyjadrovať k otázkam - či ľudia súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy; či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie alebo eutanázia.
Podpísalo 400.000 ľudí
Petíciu za vypísanie referenda pôvodne so štyrmi otázkami iniciovala Aliancia za rodinu, za referendum sa vyslovilo viac ako 400.000 ľudí. Otázkami sa zaoberal Ústavný súd SR, jednu z nich označil za protiústavnú, tá v referende odznieť nesmie.
Ide v poradí o ôsme všeľudové hlasovanie v ére samostatného Slovenska. Z doterajších siedmich bolo platné iba jediné, a to v roku 2003, keď sa občania vyjadrovali k vstupu SR do Európskej únie.